Ucieczka na wieś

Ucieczka na wieś

Bohaterami serii są Brytyjczycy, którzy postanowili przeprowadzić się na wieś. Prowadzący pomagają im znaleźć wymarzony dom.

„Ucieczka na wieś” to jedna z ulubionych serii widzów Domo+, pokazujemy ją od początku istnienia stacji. Produkowana jest dla BBC, dotychczas powstało kilkanaście sezonów i realizowane są następne. Co sprawia, że program ten jest tak popularny?

Przede wszystkim przyjemnie się go ogląda, bo pokazuje niezwykłe piękno, różnorodność i spokój brytyjskiej prowincji. Malownicze krajobrazy Anglii, Walii i Szkocji, doskonale zachowane stare miasteczka i wsie, zadbane domy liczące sobie nawet po kilkaset lat, wypieszczone ogrody, sielska atmosfera i szacunek dla tradycji. A do tego umiejętność korzystania ze zdobyczy nowoczesności, mnóstwo lokalnych inicjatyw, ożywione życie towarzyskie, świetne warunki do uprawiania sportu i rekreacji, zdrowa żywność i lokalne specjały. Nic dziwnego, że tak wielu Brytyjczyków postanawia opuścić głośne, zatłoczone miasta i decyduje się na przeprowadzkę na wieś.

W każdym odcinku prezentowana jest jedna rodzina, która chce zmienić miejsce zamieszkania. Na ogół ma już upatrzoną lokalizację – konkretne hrabstwo albo region Wielkiej Brytanii. Prowadzący poznają oczekiwania, marzenia, potrzeby i możliwości finansowe bohaterów. Wielu z nich ma pomysł na prowadzenie jakiejś działalności zarobkowej w nowym miejscu – np. agroturystyki, hodowli zwierząt, warsztatu rzemieślniczego albo pracowni artystycznej. Jedni chcą mieć duży teren wokół domu, inni wolą niewielki, ale zadbany i urządzony ogród. Wielu marzy o domu z historią i duszą, ale są też zwolennicy nowoczesnej architektury. Na brytyjskim rynku nieruchomości można wybierać wśród wielu atrakcyjnych ofert, o ile dysponuje się odpowiednim budżetem.

Bohaterowie każdego z odcinków zobaczą trzy wytypowane dla nich domy. Pojadą je obejrzeć razem z prowadzącymi, którzy oprowadzą ich też po okolicy, opowiedzą o jej specyfice, walorach i słabych punktach. W każdym odcinku będzie też „tajemniczy dom” – propozycja nieruchomości nietypowej i nie do końca zgodnej z oczekiwaniami bohaterów. Tajemniczy dom – np. odrestaurowana stara oberża, stodoła albo wiatrak - może zachwycić albo rozczarować, ale jej obejrzenie zawsze jest ciekawym doświadczeniem i dla bohaterów, i dla widzów.        

Serie: