Stadiony atakują

Stadiony atakują

Program przedstawia polskie stadiony, zbudowane na EURO 2012 w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

Prowadzący program, architekt Jakub Szczęsny, zastanawia się, jakie powinny być nowoczesne stadiony. Czy wystarczy, że będą funkcjonalne, czy muszą być również ładne? Ale co to znaczy? Według ekspertów dobra architektura to taka, która współgra z otoczeniem i naturalnie staje się jego uzupełnieniem. Od dobrze zaprojektowanych budynków wymaga się, by z jednej strony były funkcjonalne i ponadczasowe, z drugiej zaś zwracały uwagę swoją oryginalnością. Czy takie są polskie stadiony na EURO 2012?

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć cztery wyjątkowe obiekty: w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, specjalnie zbudowane lub zmodernizowane na EURO 2012. Poznają idee, które towarzyszyły architektom lub inwestorom, podejrzą zastosowane rozwiązania, a także zrozumieją cały proces powstawania brył. W programie występują architekci, inwestorzy i reprezentanci miast, którzy z pasją i dumą opowiedzą o swoich projektach.

Jakub Szczęsny - architekt; Grupa Projektowa Centrala. Studiował w szkole Paris La Defense i na Wydziale Architektury w Barcelonie. W latach dziewięćdziesiątych był ilustratorem i dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Pracuje głównie nad eksperymentalnymi domami dla odważnych klientów oraz ingerencjami w przestrzeniach publicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Kocha Pałac Kultury za to, że wygląda jak scenografia Gotham City z Batmana.

Prowadzący

Jakub Szczęsny
Jakub Szczęsny

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów... więcej »

Serie:

Wideo i zdjęcia: