Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Aldo Ciabatti

(ur. 1939 w Arezzo)

Włoski artysta i projektant przemysłowy, teoretyk i wizjoner, znany przede wszystkim jako twórca mebli. W 1956 roku ukończył Margaritone Institute w Arezzo, a w latach 60. studiował marketing, by lepiej zrozumieć potrzeby rynku i kupujących. Bliskie są mu kwestie zrównoważonego rozwoju oraz badania nad nowymi technologiami. Interesuje się nauką, sztuka i filozofią, co znajduje odzwierciedlenie w jego pracach.

Aldo Ciabatti ma bardzo charakterystyczny styl, którego podstawą jest prostota, funkcjonalność i typowa dla włoskiego wzornictwa dyskretna elegancja. Nie podąża bezkrytycznie za modą, tworząc przedmioty ponadczasowe i trwałe. Jego meble mają zaokrąglone, miękkie linie i dyskretnie nawiązują do stylów historycznych. Połączenie klasycznych form z nowoczesnymi materiałami, takimi jak stal, daje bardzo ciekawe efekty.

Ciabatti patrzy na przedmiot jako projektant i artysta, mając na uwadze zarówno wymagania praktyczne, jak i walory estetyczne. Jego zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, by przedmioty przeznaczone do masowej produkcji były po prostu piękne i dawały poczucie harmonii. Jednocześnie muszą być proste w produkcji, przystępne cenowo i trwałe. Produkty sygnowane przez Ciabattiego są dowodem na to, że połączenie tych wszystkich aspektów jest możliwe. Doceniają to zarówno największe marki, zamawiając u niego kolejne wzory, jak i konsumenci.

Ciabatti współpracuje m.in. z IKEĄ, która sprzedaje jego projekty od 1977 roku, z Bonaldo i z EMU, dla której stworzył charakterystyczne kolekcje lekkich i eleganckich mebli ogrodowych ze stali i perforowanego metalu. Jest dobrze znany również jako artysta – jego obrazy i instalacje pokazywane są w wielu galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Athenaeum w Chicago i pałacu Venaria w Turynie.

 

UDOSTĘPNIJ: