⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

llkka Suppanen

(ur. 1968)

Fiński projektant przemysłowy, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli branży z tego kraju. Studiował architekturę na Politechnice w Helsinkach oraz projektowanie wnętrz i mebli na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa w Helsinkach, a od 1996 wykłada na tej uczelni. W 1995 roku założył własne Studio Suppanen, które zajmuje się architekturą, wystrojem wnętrz i projektowaniem szerokiej gamy przedmiotów codziennego użytku. 

Suppanen ma w swoim portfolio projekty budynków mieszkalnych, nowoczesnych i minimalistycznych w formie, doskonale wkomponowanych w krajobraz. Przykładem może być seria domów z prefabrykatów (2013), bungalowów lub dwupoziomowych, o zróżnicowanej powierzchni użytkowej. Ich prosta, modułowa forma daje duże możliwości indywidualnej aranżacji, a wertykalne, ażurowe przepierzenia dodają fasadom wyrazu. Bardzo ciekawą formę ma dom wakacyjny Ilo (2004), usytuowany na skalistym archipelagu. Jest tak dobrze wpasowany w otoczenie, że nie zakłóca surowego piękna krajobrazu. Jego kształty naśladują krzywizny nieregularnej linii brzegowej. Drewniana fasada harmonizuje z otaczającym dom lasem, a duże przeszklenia na wszystkich ścianach zapewniają bliski kontakt z przyrodą. By wzmocnić ten efekt w wystroju wnętrza zastosowano naturalne materiały.

Jeśli chodzi o wzornictwo, Suppanen projektuje przede wszystkim meble, oświetlenie i przedmioty ze szkła oraz wkłady kominkowe, zegarki i tkaniny.  Stosuje proste linie, zgeometryzowane kształty i nowoczesne formy, choć odwołuje się też do tradycyjnego, skandynawskiego rzemiosła. Preferuje naturalne materiały, takie jak drewno, sklejka, bawełna, wełna i papier. Współpracuje z takimi markami jak Marimekko, B-Line, Vivero i Woodnotes.

Suppanen ma na swoim koncie wiele branżowych nagród, m.in. tytuł Młodego Projektanta Roku oraz Torsten and Wanja Söderberg Prize. Jego prace były wystawiane na Biennale Architektury w Wenecji, Salone del Mobile w Mediolanie i w nowojorskim Museum of Modern Art. W 2007 roku był kuratorem wystawy fińskiego wzornictwa „Hardcore” w Nowym Jorku.

UDOSTĘPNIJ: