Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alfredo Häberli

(ur. 1964 w Buenos Aires)

Z pochodzenia Argentyńczyk, w 1977 roku wyemigrował wraz z rodziną do Szwajcarii. W 1991 ukończył projektowanie przemysłowe w Höhere Schule für Gestaltung w Zurichu. W 1999 studiach otworzył w tym mieście własną pracownię - Häberli Design Development.

Häberli projektuje szeroką gamę przedmiotów użytkowych – meble, akcesoria do wnętrz, zastawę stołową, oświetlenie, tkaniny obiciowe, dywany i tapety, a także wnętrza mieszkalne, hotelowe i biurowe, salony sprzedaży, przestrzenie wystawowe i lokale gastronomiczne. Współpracuje z takimi markami jak Alias, BD Barcelona, BMW, Camper, Georg Jensen, Iittala, Kvadrat, Luceplan, Moroso, Schiffini i Vitra.

W jego stylu wyraźnie widać wpływy latynoamerykańskie, przejawiające się w upodobaniu do żywych barw, kontrastowych zestawień kolorystycznych i fantazyjnych wzorów. Jest też szwajcarska solidność, szacunek dla tradycyjnego rzemiosła, pochwała wygody i funkcjonalności oraz zamiłowanie do wysokiej klasy materiałów. Zestawienie prostych, nawet minimalistycznych form z żywymi kolorami i paternami daje ciekawe efekty. Z sygnowanych przez niego przedmiotów i wnętrz emanuje radość życia i energia, która udziela się użytkownikom. Szczególnie widoczne jest to w zaprojektowanych przez niego salonach sprzedaży hiszpańskiej marki obuwniczej Camper w kilku europejskich miastach oraz tekstylnej marki Kvadrat w Mediolanie.

Jego projekty są pokazywane na licznych targach i wystawach designu na całym świecie, zebrano je w publikacji „Alfredo Häberli - Sketching My Own Landscape” wydanej w 2006 roku. Wielokrotnie współpracował z Muzeum Wzornictwa w Zurichu, projektując wystawy, tam też odbyła się jego retrospektywa w 2008 roku. Häberli jest laureatem kilku branżowych nagród, otrzymał m.in. tytuł Projektanta Roku 2009 przyznany przez A&W Magazine i Swiss Grand Prix of Design od Swiss Federal Office of Culture.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ: