⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Göran Hongell

(ur. 1902 w Helsinkach – zm. 1973 tamże)

Fiński artysta i projektant szkła, uważany za jednego z najbardziej znaczących twórców w tej dziedzinie. Był pierwszym na stałe zatrudnionym przez hutę szkła projektantem w Finlandii.

Ukończył studia z zakresu malarstwa dekoracyjnego w Wyższej Szkole Sztuki i Rzemiosła w Helsinkach, a następnie wraz z kolegą założył studio zajmujące się projektowaniem plakatów i dekoracji malarskich. W 1932 nawiązał współpracę jako projektant z hutą szkła Karhula, należącą do fińskiej marki Iittala. W 1940 został tam zatrudniony na stałe. Jego celem było unowocześnienie tradycyjnych form i wzorów i wprowadzenie ich do masowej produkcji. Dzięki niemu wysublimowane estetycznie, nowoczesne i ponadczasowe szklane przedmioty trafiły do tysięcy fińskich domów, by następnie zawojować Europę.

Do bestsellerowych wzorów Hongella dla marki Iittala należy kolekcja Aarne z 1949 roku. Wykonana z dmuchanego, przezroczystego szkła, minimalistyczna w formie, nadal wygląda nowocześnie i awangardowo. Szklanki i kieliszki Aarne mają prosty, geometryczny, trapezowaty kształt, są węższe u podstawy i rozszerzają się ku górze. W 1954 kolekcja Aarne została nagrodzona na Triennale w Mediolanie i wyznaczyła trendy w wzornictwie szkła na kolejne dekady. Ponad 30 lat później, w 1988 roku, przyznano jej American Table Top Award, co najlepiej świadczy o jej ponadczasowości. Włączono ją do stałej kolekcji designu nowojorskiego Museum of Modern Art. Kolekcja Aarne była produkowana do 1969 roku, a w 1981 została wznowiona przez Iitallę.

Za najbardziej znany artystyczny przedmiot Hongella uchodzi patera Hongellin Hattu z 1941 roku, o opływowym kształcie, wykonana z przezroczystego szkła. Zaprojektowane przez niego unikatowe przedmioty nawiązujące do stylu Art Deco były wystawiane na Triennale w Wenecji i Wystawach Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Uznaniem nadal cieszą się szklanki Silko, Säde i Maininki (1936-37). Hongell projektował też szklane wazy i misy, które następnie można było ozdobić wzorem wybranym przez konkretnego klienta. Ta usługa cieszyła się dużą popularnością i stała się nawet przedmiotem konkursu na wzór, zorganizowanym przez hutę Karhula w 1946 roku.

 

UDOSTĘPNIJ: