Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Timothy Jacob Jensen

(ur. 1962)

Duński projektant przemysłowy, przedsiębiorca i wykładowca akademicki, karierę zaczął w  bardzo młodym wieku. Buntowniczy charakter sprawił, że Timothy wcześnie opuścił szkołę. Już jako 16. latek zaczął pracować w studiu swojego ojca, uznanego projektanta Jacoba Jensena. Rok później został przyjęty do zespołu projektantów prestiżowej marki Bang & Olufsen, produkującej sprzęt audiowizualny. Miał 19 lat, gdy zaprojektował swój pierwszy samochód – Logicar. W wieku 22 lat zaprojektował pod szyldem Jacob Jensen zegarki na rękę, model Classic 510 i 520, które stały się ikonami designu i trafiły do kolekcji wzornictwa Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

W 1992 Timothy został dyrektorem kreatywnym Gaggenau, niemieckiej marki z 300. letnią tradycją, produkującej sprzęt AGD. W 1990 roku przejął po ojcu kierowanie rodzinnym studiem Jacob Jensen Design i szefował mu aż do 2018 roku, kiedy sprzedał wszystkie swoje udziały w firmie, by rozpocząć nowy rozdział. W 1985 założył własną, lifestylową markę Jacob Jensen, produkującą szeroko pojęte wyposażenie domu, zegarki, biżuterię, telefony, itd. Od 2019 prowadzi Timothy Jacob Jensen Studios, działające w wielu krajach i zatrudniające liczny, interdyscyplinarny zespół. Studio specjalizuje się w projektowaniu zegarków, biżuterii, mebli, zastawy stołowej, akcesoriów kuchennych, tworzy kompleksową identyfikację wizualną firm, współpracuje z branżą motoryzacyjną, lotniczą, audiowizualną, AGD.

Timothy Jacob Jensen ma na swoim koncie wiele branżowych nagród. Kilkakrotnie przyznano mu Red Dot Design, jest też laureatem iF Design Award, Excellent Award, IDA Design Awards, Good Design Award. W 2017 otrzymał tytuł Projektanta Roku 2017 w Chinach. Obecnie jest członkiem jury przyznającego iF Design Award. Jego prace wystawiane są w wielu muzeach i galeriach, m.in. MoMA w Nowym Jorku, Duńskim Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Kopenhadze, Duńskim Muzeum Zegarków w Aarhus, Chicago Atheneum, Muzeum Bauhaus w Weimarze i Die Neue Sammlung w Monachium. Od 2010 roku jest profesorem Fudan University w Szanghaju, wykłada gościnnie na wielu uczelniach.

UDOSTĘPNIJ: