⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Nicolas Garcia Mayor

(ur. 1978 w Bahia Blanca)

Argentyński projektant, przedsiębiorca, wynalazca i działacz charytatywny, znany ze swojego zaangażowania w projekty humanitarne i ekologiczne. Autor innowacyjnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz społecznie wykluczonych i bezdomnych. Od 2000 roku skupia się na poszukiwaniu rozwiązań, które przyczynią się do podniesienia poziomu życia, higieny, edukacji i zrównoważonego rozwoju w krajach Ameryki Południowej, Afryki, w Haiti, Meksyku itd. Realizuje też projekty socjalne w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Austrii, Hiszpanii, Francji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nicolas Garcia Mayor jest absolwentem National University of La Plata i Uniwersytetu Stanforda. Młodość spędził w Europie, w 2004 roku wrócił do rodzinnej Argentyny. Niemal od początku swej kariery zawodowej uprawia design społecznie zaangażowany, działania czysto komercyjne traktując drugoplanowo. W 2014 roku został uznany przez organizację Junior Chamber International za jedną z „Ten Outstanding Young Person of the World” za zasługi na tym polu. Argentyński rząd przyznał mu tytuł  „Ambassador of Argentina Country Brand”, a senat - nagrodę „The Latin America Development Leadership”.

Jedną z jego sztandarowych realizacji jest Cmax System housing shelter (2001), czyli przenośne, składane schronienie, rodzaj nowoczesnego namiotu wraz z niezbędnym wyposażeniem, stworzone dla uchodźców i bezdomnych. Cmax System został zaprezentowany 68. sesji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Obecnie jest stosowany w wielu rejonach konfliktów zbrojnych, katastrof i kryzysów humanitarnych. Jego zaletą jest m.in. łatwość montażu i transportu oraz wyposażenie zapewniające zaspokojenie podstawowych potrzeb.  Garcia Major projektuje też obiekty infrastruktury w krajach Trzeciego Świata – domy opieki dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, ośrodki dla niedożywionych i osieroconych dzieci, punkty uzdatniania wody. Zaprojektował protezę ramienia i ręki, drukowaną w 3D. Dla argentyńskiej policji stworzył pierwsze mobilne laboratorium kryminalistyczne.

Nicolas Garcia Mayor współpracuje z ONZ, Lekarzami Bez Granic i z wieloma organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc potrzebującym, jest też współtwórcą kilku takich inicjatyw (Cmax Foundation, Group of Integrative Oncology, CEPDIN: Child malnutrition center, itd.). Jeździ z gościnnymi wykładami po uczelniach na całym świecie, doradza międzynarodowym koncernom takim jak Coca Cola, BMW, Audi, Google i Facebook. Wśród jego realizacji komercyjnych wymienić należy myjnię samochodową dla koncernu 3M, szybki pociąg chińskiego CRH (China Railway High-speed), samochód wyścigowy i punkt miejskiej informacji turystycznej.

UDOSTĘPNIJ: