⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Giulio Iacchetti

(ur. 1966 w Castelleone)

Włoski projektant przemysłowy. Od 1992 roku prowadzi własne studio, pracuje też jako dyrektor artystyczny dla kilku marek – Danese Milano, Moleskine, Myhome i marki własnej - Internoitaliano. Projektuje meble, oświetlenie, akcesoria kuchenne i ceramikę łazienkową. Jego celem i ambicją jest tworzenie innowacyjnych przedmiotów, przyjaznych dla środowiska naturalnego. Przykładem takiej realizacji są biodegradowalne sztućce (widelec i łyżka w jednym) Moscardino, zaprojektowane wspólnie z Matteo Ragni dla marki Pandora Design. Iacchetti  i Ragni dostali za nie prestiżową nagrodę Compasso d’Oro w 2001 roku.

W 2009 Iacchetti otrzymał nagrodę za innowacyjność – Premio dei Premi, przyznawaną przez prezydenta Włoch, za projekt Coop Eureka. W 2012 stworzył markę Internoitaliano skupiającą wielu rzemieślników wytwarzających przedmioty - meble i akcesoria do wnętrz - jego projektu na niewielką skalę. W 2014 ponownie otrzymał nagrodę Compasso D’Oro (znowu wspólnie z Matteo Ragni) za projekt pokryw studzienek kanalizacyjnych Sfera dla firmy Montini. Żeliwne, ciężkie płyty i kratki pokryte zostały urokliwymi wzorami – zdobią je ślady ptasich łapek, bieżniki opon czy krople wody, a więc motywy często spotykane w przestrzeni miasta. Patrząc na nie trudno się nie uśmiechnąć.

Iacchetti lubi pracować w drewnie. Nadaje mu miękkie, zaokrąglone linie, opływowe kształty i gładkie, wypolerowane powierzchnie. Takie są nogi jego stolików i siedzisk, wieszaki na ubrania i ramy łóżek. Zachęcają, by ich dotknąć. Przywodzą na myśl wzornictwo skandynawskie, a jednocześnie mają ten charakterystyczny, włoski szyk - dyskretną, ponadczasową elegancję, wynikającą z prostej, ale szlachetnej formy. Z Iacchettim współpracują uznane marki, takie jak Alessi, Artemide, Foscarini, Magis i Pandora.

 

UDOSTĘPNIJ: