⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Fredrik Paulsen

(ur. 1980)

Szwedzki artysta i projektant, mieszka i pracuje w Sztokholmie. Absolwent Beckmans College of Design w Sztokholmie (2007) i Royal College of Art w Londynie (2010). Funkcjonuje na pograniczu sztuki i wzornictwa, jest znany jako twórca przedmiotów unikatowych – np. mebli na specjalne zamówienie, występujących tylko w jednym egzemplarzu albo w bardzo krótkich seriach (do 20 sztuk). Wykorzystuje nietypowe w meblarstwie materiały, takie jak granit, magmowe skały wulkaniczne i żelazo. Od czasu studiów w Royal College of Art eksperymentuje z różnymi technikami barwienia drewna, uzyskując bardzo ciekawe i niepowtarzalne efekty. Stworzył w ten sposób własną paletę kolorów dla różnych gatunków drewna.

Prace Paulsena mają na ogół proste formy i zgeometryzowane kształty. Swoją wyjątkowość i dekoracyjność zawdzięczają nietuzinkowym materiałom, ciekawym fakturom, kolorom i połączeniom. Niektóre z nich wywołują uśmiech na twarzy – np. gdy surowe, metalowe siedzisko zostanie wyłożone różowym futerkiem. Impulsem do ich stworzenia jest często konkretna wystawa lub inne wydarzenie w przestrzeni publicznej. Projektant tworzy też meble na zamówienie osób prywatnych i instytucji.   

Pallazzo Iron Chair i Palazzo Iron Table, unikatowe meble z żelaza i granitu, powstały w 2018 roku w czasie pobytu Paulsena we włoskim Palazzo Monti – miejscu pracy twórczej, do którego przyjeżdżają artyści z całego świata, by pracować w wyjątkowym otoczeniu. Peach Melba Chair to przywodzące na myśl królewski tron, choć ascetyczne w formie, siedzisko ze stali, wyłożone miękkim naturalnym futrem. Bardzo ciekawy efekt kolorystyczny artysta uzyskał w kolekcji mebli z anodowanego aluminium i szkła (2017). Z kolei Demountable Chair (2017) jest wykonane z drewna bukowego, barwionej sosny i sklejki. Oryginalne, żywe kolory pulsują w kolekcji Prism, na którą składają się: siedzisko, lampa, stół i półka. W surowej, ascetycznej kolekcji Stone artysta wykorzystał odpady ze szwedzkiego kamieniołomu w Olandii.

Fredrik Paulsen jest członkiem grupy projektowej LAST, współzałożyciele platformy Örnsbergsauktionen, za pośrednictwem której twórcy unikalnych przedmiotów wystawiają i sprzedają swoje prace, oraz wykładowcą Beckmans College of Design.

UDOSTĘPNIJ: