Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Christine Schwarzer

(ur. 1970 w Kopenhadze)

Duńska projektantka przemysłowa, znana przede wszystkim ze swoich mebli. Ukończyła projektowanie na Denmarks Designskole w Kopenhadze, studiowała też na University of Art and Design w Helsinkach. Od 1999 roku prowadzi własne studio projektowe w Kopenhadze, z roczną przerwą na pracę w Wietnamie.

Od dziecka lubiła rysować i robić własne zabawki. Szybko nauczyła się szyć i majsterkować. Samodzielne wykonywanie i przerabianie przedmiotów sprawiało jej przyjemność i tak jest do dziś.  Lubi tworzyć rzeczy proste i funkcjonalne, a zarazem estetyczne i wywołujące uśmiech. Takie jak stolik Flower dla marki Swedese, na delikatnych, metalowych nogach, z lekkim, drewnianym blatem o kształcie przypominającym kwiat. Christine fascynuje się sztuką współczesną i w niej szuka inspiracji. Jej meble mają oszczędne, graficzne linie i nasycone, żywe kolory.  

Przełomem w karierze Schwarzer był projekt sofy Polstergeist (2000) dla szwedzkiej marki Bla Station. Mebel ten stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, może mieć jedno lub dwa oparcia, albo nie mieć żadnego. Ma prosty, opływowy kształt spłaszczonej litery C, występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Pasuje zarówno do mieszkań, jaki przestrzeni publicznych. Sofa Polstergeist sprawiła, że o młodej Dunce zrobiło się głośno i przysporzyła jej kolejnych zamówień od uznanych producentów mebli.

Christine Schwarzer, poza działalnością indywidualną, wraz z Anne Brigitte Balle prowadzi firmę RoomMate, która specjalizuje się w projektowaniu mebli i akcesoriów dla dzieci. Wspólnie zdobyły Design Plus Award w 2007 roku.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ: