⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Belle Kogan

(ur. 1902 – zm. 2000)

Belle Kogan, uznawana za pierwszą kobietę w zawodzie projektanta w Stanach Zjednoczonych i pionierkę w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, urodziła się w Rosji. W 1906 roku jej rodzina wyemigrowała do Allentown w Pensylwanii. Belle od dziecka przejawiała talent plastyczny. Wcześnie zainteresowała się sztuką i projektowaniem. W szkole średniej jako jedyna dziewczyna w klasie uczyła się rysunku technicznego. Dostała stypendium do Pennsylvania Academy of Art, ale ostatecznie wybrała studia w Pratt Institute w Nowym Jorku. Jednocześnie uczęszczała na zajęcia w Art Students League. Aby się utrzymać, udzielała lekcji rysunku technicznego.

Pod koniec lat 20. poznała dyrektora Quaker Silver Company który dostrzegł jej talent i postanowił ją wspierać. Firma sfinansowała studia Belle na Rhode Island School of Design, New York University i Kunstgewerbeschule w Pforzheim, w Niemczech. Belle uczyła się tam złotnictwa. W 1929 Quaker Silver Company zatrudniło ją do projektowania przedmiotów ze srebra i cyny. Praca dla Quaker była przełomowym momentem w jej karierze. Utwierdziła ją w przekonaniu, ze projektowanie dla przemysłu to jej powołanie, bo leży na pograniczu sztuki, mechaniki, materiałoznawstwa i biznesu. Wszystkie te dziedziny były jej bliskie i we wszystkich chciała się rozwijać. W tym czasie projektowaniem przemysłowym w Stanach zajmowali się tylko mężczyźni, ale Belle nie wahała się wkroczyć na ich teren i wniosła tam nowe spojrzenie na przedmioty masowej produkcji.

W 1932 roku otworzyła własne studio – Belle Kogan Associates. Z początku pracowała głównie w metalu, ale szybko zainteresowała się plastikiem - nowym, szybko zyskującym popularność materiałem. Plastik stwarzał wiele możliwości i  szerokie pole do eksperymentów, co odpowiadało Belle. Wykorzystywała go jako tworzywo do produkcji akcesoriów kuchennych i łazienkowych, zastawy stołowej i sztućców, zegarów, odbiorników radiowych, a także biżuterii, co było nowością.   

Wśród klientów Belle Kogan były takie firmy jak Quaker Silver, Bakelite Corporation, Maryland Plastics, Prolon Plastics, Viking Stainless Steel, American Zippo, Federal Glass, Libbey Glass, U.S. Glass, Dow Chemical, Bausch & Lomb, Boonton Molding, Red Wing Pottery, Reed & Barton, Snyder Manufacturing, Muench Kreuzer Candles, Towle Manufacturing, Ebeling & Reuss, Warren Telechron, Samson United, National Brush i Company. Do najbardziej znanych, zaprojektowanych przez nią przedmiotów należą metalowe zapalniczki dla Zippo, naczynia ze stali nierdzewnej i metali szlachetnych, a także liczne przedmioty z ceramiki, którą zainteresowała się w późniejszym etapie swojej kariery. W 1970 roku wyemigrowała do Izraela, gdzie kontynuowała pracę zawodową do późnej starości. Zmarła w wieku 98 lat.

UDOSTĘPNIJ: