Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Louis Weisdor

(ur. 1932)

Duński architekt i projektant, który zasłynął przede wszystkim jako twórca oświetlenia.

W 1954 roku ukończył Duńską Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Tuz po studiach rozpoczął praktykę zawodową. Zajmował się zarówno grafiką, jak projektowaniem wnętrz i przedmiotów użytkowych i architekturą. Jego dewizą zawsze była wszechstronność i chęć stałego rozwijania swoich umiejętności.

W 1961 rozpoczął trwającą blisko 10 lat pracę nad projektem parku rozrywki Tivoli w Kopenhadze, jako asystent głównego architekta, Simona P. Henningsena. Pod koniec lat 60. założył własne biuro w Kopenhadze, które realizowało zlecenia krajowych ii zagranicznych klientów na polu designu i architektury. Dzielił wówczas lokal z kolegą po fachu, Ole Pantonem. Współpracował tez z innymi architektami przy dużych projektach, m.in. z Vernerem Pantonem i Le Klintem.

Przeszedł do historii designu jako projektant lamp, które z czasem zyskały status ikon designu i są dziś obiektami kolekcjonerskimi, kupowanymi na aukcjach. Do najbardziej znanych modeli należą linie Turbo z 1967 roku i Multi-Lite z 1972, stworzone dla marki Gubi. Wisząca lampa Turbo to wariacja na temat japońskich lamp z papieru ryżowego. Składa się ze spiralnie ułożonych, 12 białych pasów i sprawia wrażenie struktury znajdującej się w ruchu. Wiele kolejnych lamp Weisdorff zaprojektował na podobnej zasadzie – powtarzalności jednakowych elementów i tworzenia iluzji ruchu (np. Konkylie, Facet, Ekko). 

UDOSTĘPNIJ: