Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Timo Sarpaneva

(ur. 1926 w Helsinkach – zm. 2006 tamże)

Fiński projektant przemysłowy, artysta rzeźbiarz i wykładowca, znany przede wszystkim jako twórca przedmiotów ze szkła, zarówno seryjnych, jak i unikatowych. Sarpaneva eksperymentował z różnymi technikami produkcji i obróbki tego materiału, a w latach 60. opracował metodę produkcji szkła przypominającego wyglądem i strukturą lód. Podobnie jak Tapio Wirkkala i Kaj Franck przyczynił się do umocnienia pozycji fińskiego wzornictwa na świecie i wzrostu jego rozpoznawalności.

Sarpaneva przez kilka dekad projektował dla uznanej fińskiej marki Iittala. W 1956 roku stworzył do dziś obowiązujące logo tej firmy - z charakterystycznym, białym „i” wpisanym w czerwoną tarczę. Wiele zaprojektowanych przez niego dla Iittali kolekcji zdobyło status bestsellerów i ikon fińskiego designu. Grubościenne, dmuchane wazony z kolekcji Claritas wykonane są ze szkła w kilku kolorach i mają charakterystyczne bąbelki, które nadają im niepowtarzalny charakter. Tę samą technikę projektant zastosował w wazonach z kolekcji Blues, mających formę zaokrąglonego walca i barwę wody. Masywne świeczniki Festivo (1967) z przezroczystego szkła mają strukturę lodu i należą do najbardziej rozpoznawalnych prac Sarpanevy. Status ikon fińskiego designu zyskały żeliwne garnki z drewnianą rączką, przypominające kształtem kociołki, w jakich dawniej gotowano strawę nad ogniskiem.    

Oprócz szkła projektant pracował również w takich materiałach jak drewno, tkaniny porcelana i metal. Jego wzory zdobyły wiele branżowych nagród, m.in., dwukrotnie na Triennale w Mediolanie.

UDOSTĘPNIJ: