⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Ingegerd Råman

(ur. 1943)

Jedna z najbardziej wpływowych szwedzkich projektantek, znana przede wszystkim jako twórczyni ceramiki, przedmiotów ze szkła i mebli. Jej prace są kwintesencją skandynawskiego designu - pochwałą prostoty, funkcjonalizmu i naturalnych materiałów. Råman zajmuje się również architekturą i rzeźbą, w obu tych dziedzinach odnosząc sukcesy. Jej projekty wystawiane są m.in. w Muzeum Narodowym w Sztokholmie, Victoria & Albert Museum w Londynie i w Röhsska Museum w Göteborgu.

Ukończyła prestiżowy Uniwersytet Konstfack, kształcący w zakresie sztuk pięknych, designu i rzemiosła, oraz Instituto Statale d’Arte per la Ceramica w Faenzy, we Włoszech. Projektowała szkło dla kilku szwedzkich wytwórni, m.in. Johansfors, Skruf i Orrefors. Ma w swoim portfolio prestiżowe zamówienia publiczne, m.in. dla szwedzkiego Parlamentu i Ambasady Szwecji w Waszyngtonie. Realizuje zlecenia także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Minimalistyczna, rozumiejąca znaczenia harmonii estetyka Dalekiego Wschodu jest jej bardzo bliska.

Mimo skończonej 70-tki Ingegerd Råman nie zamierza przechodzić na emeryturę, jest bardzo aktywna zawodowo i lubi sprawdzać się w nowych dziedzinach, takich jak projektowanie tkanin. W 2016 roku przygotowała dla IKEI kolekcję Viktig. Sięgnęła po tradycyjne techniki i naturalne materiały, takie jak wiklina, włókna roślinne, drewno, szkło i ceramika. Przedmioty z kolekcji Viktig (krzesła, naczynia, pojemniki) są minimalistyczne w formie i łączą elementy estetyki Wschodu i Zachodu. Plecione siedziska krzeseł i foteli zostały wykonane ręcznie, przez współpracujących z Råman wietnamskich rzemieślników.  

Przeszło 20 lat temu Ingegerd Råman i jej mąż, reżyser i artysta Claes Söderquist, kupili i wyremontowali budynek starej, wiejskiej szkoły w Skanii, na południu Szwecji. Oboje mają tu pracownie, przyjeżdżają tu regularnie w poszukiwaniu spokoju i natchnienia. Wnętrza budynku zachowały swój pierwotny, surowy i skromny charakter, pasujący do stylu  Råman.

 

UDOSTĘPNIJ: