⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Bruno Mathsson

(ur. 1907 – zm. 1988)

Szwedzki architekt, projektant i wytwórca mebli, łączący typowy dla skandynawskiego designu funkcjonalizm i prostotę ze starannością wykonania i zastosowaniem naturalnych materiałów.

Bruno Mathsson urodził się w rodzinie od kilku pokoleń zajmującej się stolarstwem. Od najmłodszych lat obserwował pracę swojego ojca w warsztacie i uczył się zawodu. Szczególne upodobanie znalazł w udoskonalaniu krzeseł i innych siedzisk, eksperymentował z różnymi technikami wyrobu i zdobienia mebli drewnianych. W latach 20. i 30. skupił się na rozwoju techniki gięcia i laminowania krzeseł. Swój pierwszy, autorski model nazwał Grasshopper. Podobnie jak i kolejne, był on produkowany w rodzinnej manufakturze Mathssonów, w Varnamo, i wystawiany w zaprojektowanym przez Bruna salonie sprzedaży. Kolejne siedziska szybko zyskały popularność i uznanie, również za oceanem. W latach 40. kilka krzeseł projektu Mathssona było wystawianych w dziale wzornictwa Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Cechą charakterystyczną wielu modeli krzeseł Mathssona są siedziska wykonane z różnego rodzaju taśm – m.in. konopnych i lnianych.       

Mathsson działał również jako architekt, w latach 40. i 50. zaprojektował około 100 budynków. Również w tej dziedzinie eksperymentował i szukał nowych rozwiązań. Stosował duże przeszklenia w architekturze mieszkalnej, co na dość konserwatywnej, szwedzkiej północy było postrzegane z rezerwą. Za to z ciepłym przyjęciem spotkał się projekt domu z ogrzewaniem podłogowym. Niezrażony początkową nieufnością klientów Mathsson opracował własną technologię produkcji dwu i trzywarstwowych szyb zespolonych, które wykorzystywał w swoich szklanych domach, osiągając doskonałe parametry termiczne.  

UDOSTĘPNIJ: