Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Harri Koskinen

(ur. 1970)

Fiński projektant przemysłowy, absolwent Lahti Institute of Design oraz University of Art and Design w Helsinkach, jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnego designu. Jego prace to kwintesencja skandynawskiego wzornictwa - połączenie prostoty, funkcjonalności i innowacyjności.

Koskinen projektuje bardzo szeroką gamę produktów: meble, zastawę stołową, szkło, oświetlenie, tekstylia, sprzęt nagłaśniający, drobne AGD, zegarki, samochody ciężarowe, rowery, a także opakowania, identyfikację wizualną dla firm, przestrzenie wystawowe i budynki mieszkalne. Wśród jego klientów są takie marki jak Iittala, Issey Miyake, Genelek, Marimekko, Muuto, Fiskars, Jalo Helsinki i Melaja.

Uznanie i rozpoznawalność zdobył już na wczesnym etapie kariery, gdy w 1996 roku zaprezentował lampę Block, która dziś ma status ikony skandynawskiego designu i jest częścią  stałej kolekcji wzornictwa Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Inne, znane prace Koskinena to m.in. kolekcja szklanek Klubi (1998) i świecznik Lantern (1999) dla marki Iittala, kolekcja zastawy stołowej Oma (2007) dla marki Arabia i zegarki Vakio dla Issey Miyake.   

W 2009 roku na Salone del Mobile w Mediolanie zaprezentował własną markę - Harri Koskinen Works. Na pierwszą sygnowaną przez niego kolekcję złożyły się: stół, stolik, rozkładana sofa, krzesło, fotel, system półek i lampa Foldedlight. To wizytówka jego stylu – niemal ascetyczne w formie, wykonane z jasnego drewna meble ujmują prostotą,  czystością formy i bezpretensjonalnym pięknem. Od 2012 Koskinen jest dyrektorem artystycznym marki Iittala.

Koskinen ma na swoim koncie wiele branżowych nagród,takich jak Compasso d'Oro (2004), Pro Finlandia Medal (2007), Torsten i Wanja Söderberg Prize (2009) oraz Wallpaper Design Award (2010), Kaj Franck Design Prize (2014).

UDOSTĘPNIJ: