⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Brian Alexander

(ur. 1963)

Amerykański artysta i projektant przemysłowy, działający na pograniczu obu tych dyscyplin. Interesują go nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Jest właścicielem ponad 20 patentów (m.in. na sprzęt komputerowy – ekrany, klawiatury, myszki, stacje dysków, zasilacze, specjalistyczne meble do pracy). Jest wnikliwym obserwatorem, co pozwala mu rozpoznać i zrozumieć potrzeby przyszłych użytkowników przedmiotów. Dzięki temu zaprojektowany przez niego sprzęt komputerowy i meble biurowe odznaczają się optymalną ergonomią i funkcjonalnością, są intuicyjnie w obsłudze i sprzyjają naturalnemu ułożeniu ludzkiego ciała. Przykładem może być jego biurko Sit-to-Stand (2013, dla marki Herman Miller), przy którym użytkownik może pracować zarówno siedząc, jak i stojąc, w wygodnej dla siebie pozycji.  

Wychował się na rodzinnej farmie, jego ojciec zajmował się gospodarstwem, a matka pracowała jako fotografka i ilustratorka dla Illinois State Archeological Survey. Ukończył projektowanie przemysłowe na University of Illinois. Następnie przez 10 lat pracował dla marki Haworth, produkującej meble do biur i warsztatów. W 1998 założył własne studio, projektując szeroką gamę produktów, od systemów oświetlenia po samochody terenowe i symulatory lotu.   

Zmysł techniczny i żyłkę wynalazcy zawsze łączył z zamiłowaniem do sztuki, podpartym talentem i  wyobraźnią przestrzenną. Studiował rzeźbę w Parkland College w Champaign, w stanie Illinois. Dziś jego prace wystawiane są w najbardziej renomowanych muzeach ii galeriach, takich jak Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku.  

 

 

UDOSTĘPNIJ: