Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Serge Mouille

(1922-1988)

Francuski projektant przemysłowy, złotnik i wykładowca. Zasłynął przede wszystkim jako twórca awangardowego oświetlenia, które wytwarzał własnoręcznie w swoim warsztacie.

Urodził się i wychował w Paryżu. Jako 13 latek rozpoczął naukę w Ėcole des Arts Appliques – był wówczas najmłodszym uczniem tej szkoły. Od dziecka fascynowała go obróbka metali i tę specjalizacje wybrał. W 1941 roku uzyskał dyplom złotnika i rozpoczął pracę w warsztacie Gabriela Lacroix, swojego mentora ze studiów. W 1945 otworzył własną pracownię, w której wytwarzał sztućce i inne metalowe elementy zastawy stołowej, poręcze i świeczniki. Zaczął też wykładać na macierzystej uczelni i zainteresował się oświetleniem. Wytwarzał lampy stojące, wiszące i naścienne własnego projektu – minimalistyczne, niemal ascetyczne w formie i bardzo funkcjonalne. Wstawiał je m.in. do awangardowej galerii przy Bulwarze Saint Germain w Paryżu, gdzie swoje prace sprzedawali także Charlotte  Perriand, Jean Prouvé i Isamu Noguchi. Szybko zyskał popularność, a jego lampy pojawiły się na salonach, w gabinetach, biurach i pracowniach. W połowie lat 50. warsztat Mouille’a odwiedził amerykański aktor Henry Fonda, który zachwycił się jego lampami i poprosił o zaprojektowanie jednej specjalnie dla siebie. W ten sposób prace francuskiego projektanta trafiły do Stanów, gdzie szybko stały się modne wśród miłośników modernizmu i awangardy.

Lampy Serge’a Mouille są niezwykle oszczędne w formie, przemyślane w najdrobniejszym szczególe i wykonane z jubilerską precyzją. Mistrz na ogół malował je na czarno, co dodawało im elegancji i tajemniczości. Wszystkie były wykonywane ręcznie, Mouille nigdy nie zdecydował się na masowa produkcję. Choć zostały zaprojektowane przeszło 60 lat temu, nadal wyglądają bardzo nowocześnie. Do najbardziej znanych projektów należą: Contemporary Pendant Lamp, MFL-3 Style Contemporary Floor Lamp, MSC-R1C Contemporary Wall Lamp, MCL-R6 Style Contemporary Pendant Lamp i MSC-R2 Style Contemporary Wall Lamp. Większość z nich doczekała się współczesnych reedycji i cieszy się dużą popularnością wśród nabywców.

Serge Mouille przez wiele lat  zmagał się z gruźlicą, która  zmusiła go do przerwania aktywności zawodowej w 1959 roku. W 1961 jego prace zostały wystawione na targach Salon des arts ménagers w Paryżu.  

 

UDOSTĘPNIJ: