⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Bernard-Albin Gras

(ur. 1886 - zm. 1943)

Francuski architekt, inżynier i projektant przemysłowy, znany przede wszystkim jako autor ponadczasowych lamp do pracy.

Od czasu ukończenia studiów skoncentrował się na jednej dziedzinie – oświetleniu. Jego celem było stworzenie idealnych lamp do pracy, przede wszystkim tej wykonywanej przy biurku i desce kreślarskiej. Poświęcił lata badań i eksperymentów, tworząc dziesiątki prototypów w poszukiwaniu idealnych rozwiązań. Chodziło mu o stworzenie lampy, która daje możliwość skierowania źródła światła w wybrane miejsce. Lampy przenośnej, przyczepnej, o regulowanej wysokości, z mobilnym kloszem. Dziś wydaje nam się to oczywiste, ale na początku XX wieku było marzeniem i nowością.

Wykształcenie inżynierskie dało Grasowi solidne podstawy. Zarejestrował setki patentów, z których najbardziej znanym jest lampa Gras – opatentowana w 1921 roku jako „lampa przegubowa do zastosowań przemysłowych”. Ostatecznie powstało kilka wersji lampy Gras: model 304 (kinkiet do zawieszenia na ścianie), model 201 (z klipsem umożliwiającym zamocowanie do blatu biurka) i model 411 (lampa stojąca) i ich kolejne warianty.

Lampy Gras to kwintesencja funkcjonalizmu. Nie ma tu żadnych zbędnych czy nieprzemyślanych elementów, cała konstrukcja podporządkowana jest idei mobilności. Ruchomość ramion i klosza zapewnia system kulowy. Przyczepność – wspomniane już klipsy. Lampy Gras w niedługim czasie potwierdziły swoją przydatność w pracowniach, warsztatach i salach operacyjnych.

Upodobali je sobie architekci, doceniając zarówno ich funkcjonalność, jak i minimalistyczną formę, uważaną za kwintesencję nowoczesności. Zachwycał się nimi Le Corbusier, mieli je na swoich biurkach także Eileen Grey, Robert Mallet-Stevens, Jacques Ruhlmann. Lampy Gras oświetlały też pracownie malarzy takich jak Georges Braque i Sonia Delaunay. Użytkownicy szybko odkryli, że lampy Gras równie dobrze sprawdzają się w mieszkaniach – na stołach, biurkach, komodach i nocnych szafkach. Że mogą oświetlić i wyeksponować np. dzieło sztuki albo zapewnić mocne światło do czytania książki w fotelu.

Wkrótce Gras znalazł wielu naśladowców, począwszy od Le Corbusiera, a projektowanie oświetlenia weszło w nowy etap.

Lampy Gras produkowane są do dziś, w wielu wariantach. Na bazie oryginalnych modeli powstały nowe, równie minimalistyczne jak ich pierwowzory.

UDOSTĘPNIJ: