Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Lorenzo Bellini

Włoski architekt, projektant wnętrz, mebli i jachtów. Znany przede wszystkim jako twórca luksusowych budynków i wnętrz hotelowych.

Karierę zaczynał w latach 70. XX wieku, projektując domy mieszkalne nawiązujące stylistycznie do modnego wówczas brutalizmu. W kolejnych dekadach punktem odniesienia stał się dla niego modernizm, przede wszystkim ten w wydaniu włoskim, łączący funkcjonalizm z powściągliwą elegancją w duchu Gio Pontiego. W latach 80. Bellini dużo projektował dla klientów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, wygrywając międzynarodowe konkursy. Tak powstała nowa siedziba Development Bank of Cameroun w Jaunde, stolicy Kamerunu (1984), łącząca nowoczesną architekturę z lokalną tradycją budowlaną. Następnie architekt zaczął dostawać zlecenia na budynki hotelowe, głównie w Afryce i na Karaibach. Wkrótce okazało się, że doskonale czuje się właśnie w tej branży, wyczuwając jej specyficzne potrzeby.

Międzynarodowe uznanie przyniosły mu remonty i adaptacje zabytkowych budynków na obiekty hotelowe. Przykładem może być rozbudowa Marriott Grand Hotel Flora na Via Veneto w Rzymie (1998). Stary budynek został poddany kompleksowej przemianie przy czym, co ciekawe, proces ten przebiegał stopniowo i hotel nie został zamknięty dla gości na czas remontu. Architekt dobudował obszerny hall o przeszklonym dachu, wprowadzając do wiekowych wnętrz dużo naturalnego światła. Umiejętnie połączył stare z nowym, również w eklektycznym wystroju pokoi.

Podobny manewr zastosował adaptując renesansowy, nieukończony pałac, zamówiony przez papieża Juliusza u Bramantego. W historycznym, rzymskim gmachu architekt stworzył kilka otwartych, wspólnych przestrzeni, a luksusowe wnętrza Hotelu Saint George urządził w stylu modernistycznym. Kolejna tego typu realizacja to remont XVI-wiecznego budynku Grand Hotel de la Minerve w Rzymie. Tu Bellini skupił się na wnętrzach, stawiając na eklektyzm w luksusowym, pięciogwiazdkowym wydaniu.

Wśród nowych budynków szczególnie wyróżniają się takie realizacje jak Hilton Rome Airport (1999), Aqua Amarga Luxury Restort Hotel w Hiszpanii (2005), Fort Hotel Muscat w Omamie (2008) i Golf Hotel Is Arenas we Włoszech (2010). Bellini projektuje tez luksusowe kompleksy mieszkaniowe, domy prywatne, spa, jachty oraz meble i akcesoria do wnętrz.

Współpracuje z takimi markami jak Selva, Schoenhuber Franchi, Tonon, MLE i Ceramica Cielo. Jego prace cechuje ponadczasowa elegancja, funkcjonalność i dbałość o detale.

http://www.lorenzobellini.com

UDOSTĘPNIJ: