Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Cathrine Kullberg

(ur. 1971)

Norweska projektantka i artystka o szerokim spektrum zainteresowań. Jej znakiem rozpoznawczym są lampy o kloszach wykonanych z ręcznie formowanego forniru. Mieszka i pracuje w Oslo, prowadzi własne studio projektowe. Ukończyła wydział nauk politycznych na Uniwersytecie w Oslo i wzornictwo w Central Saint Martin’s College w Londynie. Po studiach zdobywała doświadczenie w pracowni znanego, brytyjskiego architekta Thomasa Heatherwicka. Następnie wróciła do kraju i pracowała w Norsk Form i w Norweskim Centrum Wzornictwa i Architektury. Od 20007 roku działa pod własnym szyldem.

Tworzy zarówno projekty przedmiotów użytkowych, jak i obiekty unikatowe i instalacje artystyczne. Jej ulubionym materiałem jest fornir – eksperymentuje z różnymi technologiami kształtowania i zdobienia cienkich płatów drewna. Chętnie pracuje na zlecenie instytucji publicznych, niektóre z jej realizacji mają charakter edukacyjny i terapeutyczny – jak np. cztery rzeźby z cyklu Venniveggen (Przyjaciel na ścianie). Są one elementem wystroju ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci w Brumunddal. Każda z rzeźb składa się z form wypukłych, wklęsłych i płaskich, błyszczących i matowych, o gładkich lub perforowanych powierzchniach. Można ich dotknąć, można przejrzeć się w ich gładkich taflach lub obserwować odbijające się w nich inne kształty. Ich celem jest zachęcenie dzieci do interakcji i poznawania otoczenia, a zarazem są estetyczne, dekoracyjne i ożywiają wnętrze, dzięki intensywnej, nasyconej kolorystyce.

Dekoracyjno-edukacyjny wymiar ma też wykonana ze szkła fasada szkoły podstawowej w Ringsaker. Do je wykonania Kullberg użyła 200 paneli z hartowanego i laminowanego szkła, pokrytego ceramicznym atramentem. Panele zdobi malowidło przedstawiające fantastyczny, bajkowy pejzaż, w którym uważny obserwator znajdzie wiele intrygujących, zagadkowych i skłaniających do refleksji elementów, przywodzących na myśl grę planszową.

Dla restauracji Emil&Samuel w Oslo Kullberg wykonała instalację świetlną 10-Meter-Forest, pokrywającą 100 metrów kwadratowych sufitu i górnej części ścian. Praca wykonana została z drewnianego forniru, w którym techniką laserową wycięto wzory, przedstawiające drzewa, ptaki i zwierzęta. Wzory są podświetlone od spodu, co daje bardzo dekoracyjny efekt i optycznie ociepla wnętrze.

Fornir, tradycyjnie używany w meblarstwie norweskim, jest jednym z ulubionych materiałów Catherine Kullberg. W 2007 roku stworzyła własną linię lamp Norwegian Forest o kloszach w kształcie walca, wykonanych z forniru brzozowego, zdobionego wycinanymi laserowo wzorami. Lampy wytwarzane są ręcznie, w warsztatach rzemieślniczych.

http://cathrinekullberg.com/

UDOSTĘPNIJ: