Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alvaro Uribe

Amerykański projektant przemysłowy, przedstawiciel młodego pokolenia. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, gdzie prowadzi własne studio projektowe (Alvaro Uribe Design), założone w 2012 roku.

Z pochodzenia jest Kolumbijczykiem. Jako młody chłopak wyemigrował do Stanów. Osiadł w Nowym Jorku i ukończył wydział projektowania przemysłowego w renomowanym artystycznym college’u Pratt Institute, w którym obecnie wykłada. Po studiach pracował w kilku firmach konsultingowych (Smart Design, Curve ID, Pollen), a od 2012 roku działa pod własnym szyldem.

Specjalizuje się w projektowaniu mebli, oświetlenia, akcesoriów i blatów kuchennych, zastawy stołowej i opakowań. Jego znakiem rozpoznawczym są gładkie, lśniące powierzchnie, opływowe kształty i miękkie linie. Ulubione materiały projektanta to drewno, szkło i metal. Kształtuje je, wykorzystując najnowocześniejsze technologie, lubi eksperymentować. Wśród jego zleceniodawców jest renomowana, amerykańska marka Nambe, specjalizująca się w produkcji szeroko pojętych akcesoriów kuchennych i zastawy stołowej, a także marki Riedel, Dansk, Tsunami Glasswork, Built, Lenox i Chobani. Prace projektanta wystawiane są w renomowanych galeriach i muzeach, m.in. Museum of Modern Art w San Francisco i Phyletische Museum w Jenie (Niemcy). Wśród licznych, branżowych nagród Uribe znalazły się: Rowena Red Kostello, przyznawana przez Pratt Institute, i prestiżową Red Dot Award (2015), którą uzyskał za kolekcję stołków Plum.

Stołek Plum, wykonany z plastiku wzmocnionego włóknami węglowymi, pewnie opiera się na zaledwie dwóch nogach. Ma futurystyczną, dynamiczną formę i gładką, czarną, lśniącą powierzchnię. Wszystko to sprawia, że ten banalny z pozoru mebel wygląda jak dzieło sztuki nowoczesnej i może być najbardziej przyciągającym wzrok elementem w pomieszczeniu. Równie efektowną i futurystyczną formę mają krzesła Copenhagen, bardzo lekkie, wykonane z włókna węglowego w intensywnych odcieniach czerwieni i niebieskiego. Bardzo dekoracyjne są szklane przedmioty i lampy z kolekcji Gravity Drops, o idealnie owalnych kształtach i lśniących, lustrzanych, gładkich powierzchniach. Uribe zaprojektował je dla manufaktury Tsunami Glasswork.

www.alvarouribedesign.com

UDOSTĘPNIJ: