⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Arturo Erbsman

Francuski projektant, przedstawiciel młodego pokolenia, znany przede wszystkim jako twórca unikatowych, wytwarzanych ręcznie lamp. Fascynuje go przyroda, zjawiska atmosferyczne i ciała niebieskie. Jego lampy mają przybliżyć człowieka do natury, stworzyć przekonujące złudzenie jej obecności we wnętrzach. Tak jak lampa Zenith, która po zapaleniu tworzy efekt wyglądający jak słońce otoczone promieniami, wykorzystując dwa rodzaje ledowego światła – ciepłe i zimne, rzuconego na niebieskie tło. Dzięki lampie Helios możemy sobie stworzyć zachód słońca we własnym mieszkaniu – ciepła gama barw układa się na ścianie na kształt słońca zachodzącego za horyzont. Z kolei lampa Eclipse naśladuje zjawisko zaćmienia słońca. Lampa Chrome daje użytkownikowi możliwość samodzielnej aranżacji. Źródło światła jest tu otoczone przez kilka kolorowych, ruchomych ekranów, które można dowolnie przestawiać, uzyskując różne kształty. Całość wygląda jak witraż, zza którego widać tarczę słońca.

Kolejną, ważną inspiracją dla Erbsmana jest woda – w różnych stanach skupienia. W lampie stojącej Atmos projektant zamknął wodę, która pod wpływem ciepła paruje i skrapla się na ściankach szklanego, ręcznie dmuchanego klosza. Gdy krople zaczynają się łączyć i osiągają większy ciężar, spływają do zbiorniczka. Następnie cykl się powtarza. Dzięki lampie Cumulus możemy mieć w domu własną chmurę, zamkniętą w szklanym przezroczystym kloszu. Lampa zewnętrzna – Snow Catcher – została stworzona do użytku zimą. Kumuluje w sobie spadające płatki śniegu, tworzące fantazyjne struktury na jej powierzchni, i wykorzystuje energię słoneczną nagromadzoną w ciągu dnia.

Erbsman mieszka i pracuje w Paryżu. Jest absolwentem prestiżowej uczelni artystycznej ENSAD (École nationale supérieure des arts décoratifs). Pokazuje swoje prace zarówno na targach wzornictwa (Maison Objet w Paryżu, Salone Satellite w Mediolanie, Design Stars w Singapurze), jaki w galeriach i muzeach (Centre Pompidou).

UDOSTĘPNIJ: