Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Bina Baitel

(ur. 1977 w Paryżu)

Francuska architektka, artystka, projektantka wnętrz i przedmiotów użytkowych. Absolwentka École National Supérieure d'Architecture de Paris La Villette, którą ukończyła w 2002 roku. Cztery lata później otworzyła własne studio, które zajmuje się architekturą, wystrojem wnętrz, projektowaniem mebli, akcesoriów i oświetlenia. Bina Baitel jest aktywna także na niwie sztuki - tworzy m.in. instalacje przestrzenne, wystawiane w renomowanych galeriach.

Pierwszy, duży sukces w dziedzinie wzornictwa odniosła w 2008 roku, gdy zaprojektowana przez nią lampa PullOver zdobyła VIA Creation Award. To był początek jej współpracy z luksusowymi markami, architektami i galeriami sztuki. W 2012 otrzymała prestiżową nagrodę Grand Prix de la Creation de la Ville de Paris i miała indywidualną wystawę w paryskiej Next Level Gallery, oraz na największych targach sztuki na świecie - Art Basel w Bazylei. W 2013 nawiązała współpracę z Francuskim Instytutem Mody i zajmowała się projektowaniem innowacyjnych tkanin dla branży odzieżowej i meblarskiej. W 2014 zaprojektowała wnętrza i meble dla liceum im. Nelsona Mandeli w Nantes, za co otrzymała nagrodę VIA Label i nagrodę dla najlepszych realizacji wykonanych z drewna (Prix national de la construction bois). Rok 2015 przyniósł jej kolejną nagrodę – VIA Creation za kolekcję lamp Recto-Verso, wykorzystujących innowacyjne oświetlenie OLED (organic light-emitting diode).

Bina Baitel ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów oświetlenia – poza wspomnianymi powyżej lampami PullOver i Recto Verso uwagę przyciągają modele Grimm, Pad, Snug, Plaid, Marilyn i Aurelia. Ciekawa jest kolekcja drewnianych mebli Redoute.

UDOSTĘPNIJ: