⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

George J. Sowden

(ur. 1942 w Leeds)

Brytyjski projektant przemysłowy, specjalizujący się w projektowaniu sprzętu elektronicznego i urządzeń mechanicznych, a także jeden z pionierów postmodernizmu we wzornictwie. Należał do współzałożycieli awangardowej grupy projektowej Memphis, działającej we Włoszech w latach 80. XX wieku.

W latach 1960-68 studiował architekturę w Gloucester College od Art. W 1970 wyjechał do Mediolanu, gdzie pracował jako projektant dla marki Olivetti, lidera w produkcji sprzętu biurowego. W tym czasie poznał czołowego włoskiego projektanta, Ettore Sottsassa, który skłaniał się ku kontestacji modernizmu i jego kluczowych założeń – m.in. że forma ma wynikać z funkcji. Gdy w 1981 Sottsass powołał do życia awangardową grupę kreatywną Memphis, Sowden należał do jej współzałożycieli i projektował przedmioty na wspólne wystawy członków grupy. Wśród powstałych wówczas prac Sowdena wymienić należy bajecznie kolorową, lakierowaną szafkę na długich nogach – D’Antibes (1981), szafkę Luxor (1982) i krzesło Palace (1983).

Jednocześnie projektował pod własnym szyldem – w 1980 roku, wraz z żoną Nathalie du Pasquier, założył w Mediolanie własne studio - Sowden Design. Projektowali meble, tkaniny, ceramikę i inne przedmioty codziennego użytku. W 1988,, gdy grupa Memphis zaprzestała działalności, Sowden skupił się na projektowaniu sprzętu biurowego i urządzeń elektronicznych. Nadal współpracował z Olivetti, ale przyjmował też zamówienia od innych marek – Alessi, Bodum, Driade, Rancilio, Steelcase, Swatch, Segis, Moulinex, Telecom Italia, Tefal i Alstom. Sowden Design wkrótce stało się liderem w dziedzinie wdrażania nowych technologii i udostępniania ich szerokiemu gronu odbiorców. Dziś studio projektuje szerokie spectrum przedmiotów codziennego użytku (meble, akcesoria do wnętrz, tkaniny, zastawę stołową, ceramikę), oraz urządzeń elektronicznych (sprzęt AGD, telewizory, komputery, telefony).

W trakcie swojej długiej kariery zawodowej George Sowden otrzymał dziesiątki branżowych nagród i wyróżnień, m.in. Compaso D’Oro za fax OFX420 dla Olivetti (1991).

UDOSTĘPNIJ: