⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Greta Magnusson-Grossman

(ur. 1906 w Helsingborgu – zm. 1999)

Szwedzka architektka, projektantka wnętrz i mebli, znacząca postać europejskiego i amerykańskiego modernizmu w pierwszej połowie XX wieku. Jedna z bardzo niewielu kobiet, które zdobyły wysoką pozycję w zdominowanej wówczas przez mężczyzn branży architektonicznej.

Urodziła się w rodzinie o długiej, rzemieślniczej tradycji i postanowiła ją kontynuować, choć wytwarzanie mebli było uważane za typowo męską niwę. Po ukończeniu szkoły średniej dla dziewcząt w rodzinnym mieście podjęła naukę zawodu w warsztacie meblarskim, wzbudzając niemałą sensację. W 1928 dostała się na Uniwersytet Konstfack w Sztokholmie, gdzie uczyła się projektowana mebli. Ambitna i żądna wiedzy, studiowała też architekturę w Królewskiej Akademii Technicznej w Sztokholmie. W 1933, jako pierwsza kobieta zdobyła nagrodę dla projektanta mebli, przyznawaną przez Szwedzkie Stowarzyszenie Wzornictwa Przemysłowego. Była to pierwsza z serii prestiżowych, branżowych nagród, jakie wygrała w ciągu swej długiej kariery zawodowej.

W 1933 założyła w Sztokholmie własną pracownię projektową połączoną z warsztatem, w której produkowano meble i akcesoria wnętrzarskie. W tym samym roku poślubiła muzyka jazzowego Billy’ego Grossmana. W 1940 wraz z mężem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w Los Angeles, gdzie otworzyła studio projektowe Magnussen-Grossman. Specjalizowała się w projektowaniu mebli, oświetlenia i wnętrz w powściągliwym, modernistycznym stylu. Nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo umiejętnie łączyła z ponadczasowym szykiem i dyskretną elegancją. W niedługim czasie zyskała uznanie w oczach Kalifornijczyków i zdobyła licznych klientów wśród gwiazd Hollywood. Urządzała wnętrza m.in. dla Grety Garbo i Ingrid Bergman. Wśród realizacji, które w latach 40. ugruntowały jej pozycję i zapewniły ponadczasową sławę, wymienić należy przede wszystkim lampy Grashoppa i Cobra. Ta ostatnia zdobyła Good Design Award i została włączona do kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art. Dziś lampy te są przedmiotem pożądania miłośników modernistycznego wzornictwa.

Rok 1943 był w jej karierze przełomowy – zrealizowała wówczas swój pierwszy budynek – dwupoziomowy dom mieszkalny w Beverly Hills, wraz z wystrojem wnętrz. Został on pokazany na łamach wpływowego czasopisma „Arts & Architecture”. Jak na kalifornijskie warunki niewielki, ale doskonale rozplanowany i przez to przestrzenny dom wykończony w drewnie i szkle spodobał się i przysporzył jej kolejnych zamówień. Pomiędzy 1949 a 1959 rokiem zaprojektowała jeszcze kilkanaście domów w Los Angeles i San Francisco. W latach 1957-63 prowadziła zajęcia z projektowania mebli na University of California. W 1966 przeprowadziła się wraz z mężem do Encintas pod San Diego, do zaprojektowanego przez siebie domu. Zaprzestała działalności jako architektka i zajęła się malarstwem.

UDOSTĘPNIJ: