Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Sori Yanagi

(ur. 1915 w Tokio – zm. 2001)

Jeden z najbardziej wpływowych japońskich projektantów XX wieku, odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu rodzimego wzornictwa w erę nowoczesności. Jednocześnie był orędownikiem tradycyjnego, japońskiego rzemiosła i aktywnie zabiegał o jego ochronę. Zamiłowanie to wyniósł z rodzinnego domu. Jego ojciec był współtwórcą ruchu zwanego mingei, badającego i wspierającego ludowe rękodzieło, oraz współzałożycielem Japońskiego Muzeum Rzemiosła (Nihon Mingeikan). Jako dziecko Sori spędzał tam wiele czasu.

Ukończył architekturę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Tokio. Już w trakcie studiów zaczął skłaniać się ku wzornictwu. Interesował się pracami Le Corbusiera, a na początku lat 40. miał okazję poznać francuską projektantkę modernistyczną Charlotte Perriand, która pracowała wówczas w Tokio. Po zakończeniu wojny był już pewien, że chce zajmować się projektowaniem przedmiotów. Zaangażował się w utworzenie Japońskiego Związku Wzornictwa Przemysłowego.

Na początku lat 50. założył własne studio – Yanagi Industrial Design Institute. W tym czasie zaprojektował dwa siedziska, które zapewniły mu poczesne miejsce w historii nowoczesnego wzornictwa. Wykonany ze sklejki stołek Butterfly przypomina kształtem motyla. Plastikowy stołek Elephant to kwintesencja minimalizmu, wygody i funkcjonalności. Oba zostały docenione - Yanagi zdobył Złoty Medal na Triennale w Mediolanie w 1957 roku. Do dziś cieszą się wielkim powodzeniem wśród użytkowników, a produkuje je Vitra. Znajdują się też w stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku.

Studio Yanagi projektowało szeroką gamę przedmiotów: meble, oświetlenie, akcesoria wnętrzarskie, zastawę stołową, garnki, czajniki i sztućce, zabawki dla dzieci, ale też stacje metra, motocykle i samochody. Wszystkie te przedmioty zaprojektowano i wykonywano z rzemieślniczą dokładnością, zapewniając im estetyczny wygląd, ponadczasowy design i trwałość.

UDOSTĘPNIJ: