Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Tokujin Yoshioka

(ur. 1967)

Japoński architekt i projektant, działający na pograniczu architektury, designu i sztuki. Znany ze swojej fascynacji szkłem, wodą i światłem, w wielu pracach wykorzystuje zjawiska optyczne, które zachodzą z udziałem tych trzech elementów. Tworzy zarówno projekty konceptualne, jak i przeznaczone do seryjnej produkcji.

Yoshioka już jako dziecko przejawiał talent plastyczny i zapał do projektowania. W 1986 roku ukończył Kuwasawa Design School i pracował w studiu Shiro Kuramaty, a następnie Isseya Miyake. W 1992 postanowił zostać freelancerem, a w 2000 otworzył własne studio w Tokio. Zaadaptował na nie liczący 150 lat budynek magazynu ryżu, specjalnie w tym celu przeniesiony do stolicy z innej części kraju.

Spektrum działalności Yoshioki jest bardzo szerokie, począwszy od projektowania nietuzinkowych budynków, poprzez instalacje artystyczne, salony sprzedaży i przestrzenie wystawowe, po projekty przedmiotów użytkowych dla różnych gałęzi przemysłu. W 2016 roku przygotował projekt architektoniczny nowego Stadionu Narodowego w Tokio, z czaszą otoczoną wodą. Wśród jego klientów są takie marki jak Swarovski, Issey Miyake, Toyota, Lexus, Peugeot i BMW, dla których zaprojektował butiki lub salony sprzedaży. Współpracuje też z włoskimi markami meblarskimi, takimi jak Cassina, Driade, Kartell i Moroso. Projektuje też opakowania dla marek kosmetycznych.

Jego największą pasją są projekty konceptualne, w których wykorzystuje zjawiska optyczne zachodzące w wyniku oddziaływania światła na wodę i szkło. Wśród nich najbardziej znane to: Chair that disappears in the rain, Water block i Waterfall. Dwa ostatnie należą do stałej kolekcji Musee D’Orsay. Uznanie przyniosły mu też instalacje przestrzenne, takie jak „Rainbow Church”, 9-metrowej wysokości konstrukcja złożona z 500 kryształowych pryzmatów oraz „The Gate” i „Socond Nature”, również wykorzystujące grę światłem.

Prace Yoshioki znajdują się w stałych kolekcjach renomowanych muzeów i galerii, m.in. MoMA w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Vitra Design Museum w Weil am Rhein oraz Victoria and Albert Museum w Londynie. Projektant jest laureatem wielu branżowych nagród, m.in. tytułu Twórcy Roku na paryskich targach Maison & Objet w 2012 i Artysty Roku na Tokyo Designers Week w 2010 oraz Wallpaper Design Award 2008.

UDOSTĘPNIJ: