Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Staffan Holm

(ur. 1977 w Lidköping)

Szwedzki projektant i rzemieślnik. Mieszka i pracuje w Goteborgu.

Już jako młody chłopak pasjonował się rzemiosłem. Miłość do drewna wyniósł z rodzinnego domu – jego dziadek był stolarzem i rzeźbiarzem. Początkowo Staffan uczył się pod jego okiem, następnie odbył praktyki, zdał egzamin i uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu stolarza. Otworzył własny warsztat meblarski, eksperymentował z różnymi metodami obróbki i zdobienia mebli. Opanował skomplikowane i pracochłonne techniki, takie jak intarsja, inkrustacja czy fornirowanie.

W pewnym momencie pojawiła się myśl, by wzbogacić te umiejętności wiedzą na temat projektowania i tworzyć własne wzory. Dlatego Holm zdecydował się na studia w szkole wzornictwa i rzemiosła na Uniwersytecie w Goteborgu. Po ich ukończeniu w 2008 roku założył własne studio, w którym produkuje swoje wzory. Specjalizuje się w projektowaniu mebli, akcesoriów do wnętrz, a także przedmiotów ze szkła. Poza pracą pod własnym szyldem działa na zlecenie renomowanych producentów mebli. Wśród jego klientów są takie marki jak Bla Station, Hem, Klong, Muuto i Swedese.

Zaprojektowane i wyprodukowane przez niego meble odznaczają się niezwykłą starannością wykonania. Mają proste formy, nawiązują do tradycyjnego, skandynawskiego rzemiosła, a zarazem są świeże, lekkie i nowoczesne. Tak jak drewniany stołek Spin, wyróżniający się nieszablonowym sposobem osadzenia 3 nóg w siedzisku. Zaprojektowane dla Swedese, wielokrotnie nagradzanie krzesło Grace zachwyca prostotą formy i pietyzmem wykonania. Stolik Newton, złożony ze szklanego blatu i podstawy z drewna, uformowanego w fantazyjnie powyginane wstęgi, jest prosty, a zarazem bardzo dekoracyjny.

Staffan Holm jest dwukrotnym laureatem szwedzkiej edycji nagrody EDIDA, przyznawanej przez magazyn Elle Decoration, za krzesło Grace (2014) i stolik Newton (2010). Zdobył też m.in. Bruno Mathssom Award (2013) i Nordic Design Prize (2009).

UDOSTĘPNIJ: