Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Thomas Bernstrand

(ur. 1965 w Bromma)

Szwedzki projektant przemysłowy, architekt krajobrazu i wnętrz.

Absolwent Inchbald School of Design w Londynie (1989), Denmarks Designskole w Kopenhadze (1996), uniwersytetu Konstfack (1999) i Royal Institute of Art w Sztokholmie (2006). Po studiach założył własne studio projektowe Bernstrand & Co w Sztokholmie, które specjalizuje się w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku, wnętrz i terenów zielonych.

Celem Bernstranda jest tworzenie przedmiotów doskonale dostosowanych do codziennych potrzeb użytkownika, a zarazem podkreślających jego indywidualizm - zauważalnych, mających własny, zdecydowany charakter i wdzięk, często także wywołujących uśmiech na twarzy. Prostych, pozbawionych zbędnych elementów, bezpretensjonalnych. Projektant nie lubi kompromisów i zdecydowanie broni swoich pomysłów. Choć ta strategia może wydawać się ryzykowna, nie narzeka na brak zleceń. Do jego klientów należą takie marki jak IKEA, Bla Station, Zero, Pukeberg Glass, Askul, Muuto, Nola Industrier, Swedese i Volvo.

Wśród projektów Bernstranda szczególne miejsce zajmuje oświetlenie. Jego lampy często mają zdecydowane, surowe, industrialne formy i intensywne kolory. Nie sposób ich nie zauważyć, dodają wnętrzom charakteru. Przykładem mogą być zaprojektowane dla Zero Lighting lampy City, Foto, Daikanyama, Hide i Shibuya czy lampa Studio dla marki Muuto. Pokaźną część portfolio stanowią też meble projektowane do przestrzeni miejskich – ławki, kawiarniane krzesła, stoliki i leżaki. Funkcjonalne, solidne i proste, a zarazem zapraszające i wygodne.

Thomas Bernstrand ma na swoim koncie dziesiątki branżowych nagród, m.in. Young Swedish Design Award (1998), Young & Design Award (2000), Excellent Swedish Design Award (2000 i 2002), DIM Design Award (2004), Designer of the Year, EDIDA (2005), Siena Landscape Architect Award (2008), Bruno Mathsson Award (2010), Diament Meblarswa (2011), Red Dot Design Award (2011) i Good Design Award (2012). Regularnie pokazuje swoje prace na branżowych targach, ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

UDOSTĘPNIJ: