⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Annelise Albers

(ur 1899 w Berlinie – zm. 1994 w Orange)

Pochodząca z Niemiec amerykańska artystka, projektantka tkanin i graficzka, absolwentka i wykładowczyni Bauhausu. Zaliczana do grona najwybitniejszych twórców tkanin XX wieku. Była pierwszą kobietą, która miała indywidualną wystawę tkanin w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1949). Tworzyła w nurcie abstrakcyjnym, inspiracją były dla niej m.in. wzory podpatrzone w czasie licznych podróży do Ameryki Południowej.

Urodziła się i wychowała w Berlinie, w zamożnej, burżuazyjnej rodzinie. Już jako dziecko objawiła talent artystyczny i chciała się rozwijać w tym kierunku. Jako nastolatka uczęszczała na lekcje malarstwa, a w 1920 rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu. W 1922 przeniosła się do Bauhausu, postępowej uczelni artystyczno-rzemieślniczej w Weimarze, gdzie została przyjęta na kurs wstępny. Po ukończeniu go chciała się dostać do warsztatu witrażownictwa Josefa Albersa, ale ostatecznie trafiła do pracowni tkackiej, prowadzonej przez Guntę Stolzl. Początkowo nie była tym zachwycona, ale w niedługim czasie okazało się, że doskonale radzi sobie przy krosnach, łącząc artystyczną wyobraźnię ze znakomitą techniką, dyscypliną i wyczuciem materiału.

Projektowanie i tworzenie tkanin stało się jej powołaniem i pasją, której pozostała wierna do końca życia.

Tworzyła zarówno prace unikalne, jak i wzory dla przemysłu. W 1925 poślubiła Josefa Albersa. W tym samym czasie Bauhaus przeniósł swoją siedzibę do Dessau. W 1930 Annie Albers obroniła pracę dyplomową – była to dźwiękochłonna i absorbująca światło kurtyna z bawełny i celofanu, wykonana dla audytorium w Bernau. Gdy w 1931 Gunta Stolzl zrezygnowała z prowadzenia pracowni tkackiej, Anni przejęła jej obowiązki, dołączając do bardzo nielicznego grona kobiet szefujących pracowniom Bauhausu. Eksperymentowała z różnymi materiałami, by stworzyć tkaniny o szczególnych właściwościach – dźwiękochłonne, niemarszczące i niegniotące się, wytrzymałe i trwałe. Realizowała m.in. zamówienia na kurtyny i ozdobne draperie.

W 1933, po zamknięciu Bauhausu przez nazistów, państwo Albers wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Josef otrzymał posadę wykładowcy malarstwa w Black Mountain College w Karolinie Północnej. Annie prowadziła własną pracownię tkanin, a od 1939 również uczyła w Black Mountain College. Wystawiała i sprzedawała swoje prace w całych Stanach, publikowała też artykuły o tkaninach i wzornictwie. Po wystawie w nowojorskim MoMA w 1949 roku o artystce zrobiło się naprawdę głośno. W tym samym roku Albersowie przeprowadzili się do Connecticut, gdzie oboje kontynuowali swoją pracę. W 1965 Annie opublikowała książkę „On Weaving”, podsumowującą jej wiedzę o projektowaniu i wytwarzaniu tkanin. Do końca swego długiego, twórczego życia była aktywna zawodowo.

UDOSTĘPNIJ: