⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Stefano Giovannoni

ur. 1954 r. w La Spezia

Włoski architekt i projektant przemysłowy. Światowe uznanie i rozpoznawalność przyniosła mu współpraca z marką Alessi, dla której zaprojektował wiele bestsellerowych produktów. Wystarczy wspomnieć, że przedmioty z serii Girotondo, którą wymyślił wspólnie z Guido Venturinim w 1988 roku, sprzedały się w ilości blisko 10 milionów egzemplarzy.

Wiele spośród jego akcesoriów kuchennych dla Alessi wygląda jak dziecięce zabawki Produkty z serii Banana, Mr. Chin i Orient Tales - solniczki, pieprzniczki, kieliszki do jajek, maselniczki, cukierniczki, korkociągi – wywołują uśmiech na twarzy, a przy tym są funkcjonalne i ergonomiczne. Z kolei na kolekcję Mami z 1999 roku składają się sztućce, garnki i patelnie z wysokiej jakości stali nierdzewnej – nowoczesne, a zarazem subtelne. Ponadczasowy design serii sprawia, że od blisko dwóch dekad cieszy się ona niesłabnącym powodzeniem i dobrze wygląda w każdej kuchni.

Stefano Giovannoni ukończył architekturę we Florencji (1978). Dominującym w owym czasie trendem we Włoszech był minimalizm, ale Giovannoni szybko go porzucił. Projektant lubi zdecydowane, żywe kolory i chętnie inspiruje się kulturą masową. Tworzy rzeczy zrozumiałe i atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców, a zarazem łatwo rozpoznawalne i zapadające w pamięć. We wczesnych latach 80. założył firmę King-Kong Production Group z Guido Venturinim. Wspólnie zaprojektowali serię akcesoriów kuchennych Girotondo, z charakterystycznym motywem zgeometryzowanych ludzików w tanecznym kręgu. Od tego czasu Alessi jest jednym z jego głównych zleceniodawców, obok takich marek jak Flos, Magis, Laufen i Siemens.

Giovannoni, poza kuchennymi utensyliami, które przyniosły mu sławę, projektuje równie bestsellerowe meble (np. kolekcja krzeseł i stołów Murano Vanity oraz stołek Bombo dla Magis), ceramikę i armaturę łazienkową, sprzęt AGD, oświetlenie i akcesoria do wnętrz, zegarki, oprawki do okularów, oraz wnętrza prywatne i komercyjne. Ponadto prowadzi działalność dydaktyczną, wykładał m.in. w Akademii Domus w Mediolanie, na Universita del Progetto w Reggio Emilia i na Uniwersytecie Architektury w Genui. Jego prace znajdują się w zbiorach renomowanych muzeów i galerii, m.in. Centrum Pompidou w Paryżu i Museum of Modern Art w Nowym Jorku .

UDOSTĘPNIJ: