Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Carlotta de Bevilacqua

(ur. 1957 w Mediolanie)

Włoska projektantka przemysłowa, specjalizująca się w oświetleniu. Wiceprezeska marki Artemide i prezeska Danese, od 1983 ma także własne biuro projektowe. Prowadzi badania nad właściwościami sztucznego światła i jego wpływem na organizm człowieka i środowisko. Jest autorką wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i właścicielką patentów, zwłaszcza w zakresie oświetlenia LED.

W 1983 roku ukończyła architekturę na Politechnice w Mediolanie. Od 2001 uczy projektowania oświetlenia na macierzystej uczelni. Już w czasie studiów zainteresował ją wpływ światła na samopoczucie i zdrowie człowieka. Następnie współpracowała z markami Memphis i Alias. W 1984 poznała Ernesto Gismondiego, współzałożyciela renomowanej, oświetleniowej marki Artemide. Odtąd stali się nierozłączni w życiu prywatnym i w pracy. Carlotta przygotowała przewodnik „The Human Light”, w którym sformułowała zasady, jakimi kieruje się Artemide w procesie projektowym. Wśród najważniejszych znalazły się: koncentracja na uwarunkowaniach zdrowotnych człowieka, innowacyjność, energooszczędność i odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego, niezawodność, długowieczność oraz elastyczność, rozumiana jako możliwość dopasowania do rozmaitych sytuacji i potrzeb użytkownika. Forma ma zawsze wynikać z funkcji i nie jest wartością nadrzędną. Im mniej, tym piękniej.

Pierwszą, znaczącą realizacją w dorobku Carlotty jest lampa podłogowa Yang z 2000 roku, złożona z 3 projektorów z kolorowymi filtrami , zamkniętych w kuli z przejrzystego tworzywa. Yang daje użytkownikowi wiele możliwości zmiany barwy i natężenia światła - kilkanaście lat temu był projekt wielce innowacyjny. W 2002 zaprojektowała pierwszą w portfolio Artemide oprawę ze źródłami światła LED – lampę Sui. Dwa lata później rozstała się z mężem i odeszła z Artemide. Zajęła się rozbudową własnej marki – Danese, którą odkupiła w 1999 roku. Po kilku latach Bevilacqua i Gismondi wrócili do siebie i znów stanowią parę w życiu i w pracy. Dla Artemide projektantka stworzyła kolejne, innowacyjne lampy (m.in. Reall, Lunarphase, Null Vector, Airlite) i systemy oświetleniowe (Algoritmo, Pad 80). Seria lamp Empatia została nagrodzona Wallpaper Design Award 2014 Best of the Best. Empatia łączy w sobie najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie LED z tradycyjnym rzemiosłem – jej klosz został wykonany z „ręcznie” dmuchanego szkła, podobnie jak klosze modeli Invero i Incalmo.

UDOSTĘPNIJ: