Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Lawrence Buck

(ur. 1865 w Nowym Orleanie – zm. 1929 w Ravinii)

Amerykański architekt i malarz, wpływowy przedstawiciel stylu preriowego, związany także z ruchem Arts and Crafts.

Wychował się w stanie Luizjana, jego ojciec był cenionym malarzem-pejzażystą. Lawrence odziedziczył jego artystyczne zdolności, ale oprócz malarstwa pociągała go również architektura. Jako młodzieniec, w 1884 roku nawiązał współpracę z francuskim architektem Edouardem Sidelem przy dwóch prestiżowych zleceniach - budowie Caldwell Hotel i Morris Building w Birmingham, w Alabamie. Po zakończeniu prac Buck postanowił zostać w Birmingham. Zawiązał spółkę z architektem A.J. Amstrongiem (Amstrong & Buck), a następnie z Johnem Sutcliffem. W 1889 obaj panowie przeprowadzili się do Chicago i nadal pracowali wspólnie. W 1891 Buck obronił dyplom architekta na University of Illinois.

W Chicago Buck szybko odnalazł się w gronie młodych, postępowych architektów, skupionych wokół Franka Lloyda Wrighta, Dwighta Perkinsa i Prairie School. Wielu przedstawicieli stylu preriowego miało swoje studia w budynku Steinway Hall. Również Buck, który pracował tam w latach 1902-1920. W tym okresie Buck projektował przede wszystkim domy mieszkalne i rezydencje. Nie ograniczał się jednak do modnego w tym czasie w rejonie Chicago stylu preriowego. W jego realizacjach widać uproszczone i unowocześnione motywy zaczerpnięte z brytyjskich stylów historycznych i architektury kolonialnej, a także wpływy ruchu Arts & Crafts, z jego zamiłowaniem do wysokiej klasy rzemiosła i starannością wykończenia wnętrz.

W Chicago i okolicach zbudował m.in. dom własny (1904), dom Charlesa Reevesa w Oak Park (1905), budynek szkoły dla dziewcząt Roycemore w Evanstone, dom Waltera Boyle’a i Wigell House w Rockford (1908). Uznanie dla jego twórczości nie ograniczało się do Illinois – domy wg projektów Bucka powstały w kilkunastu stanach. Przykładem takich realizacji jest dom Helen Campbell w Palo Alto, w Kalifornii, Nelson Bonny House w Norwich, w stanie Nowy Jork, dom H.G. Wassona w Pittsburghu, w Pensylwanii czy dom Rachel McMullen w Grand Rapids, w Michigan (1908) .

UDOSTĘPNIJ: