⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Nicodemus Tessin

(ur. 1615 w Skokloster – zm. 1681 w Sztokholmie)

Architekt barokowy, najwybitniejszy reprezentant tego stylu w Szwecji. Urodził się w Niemczech, ale większą część życia spędził w Szwecji i tu powstały jego główne dzieła. Budował królewskie pałace, wiejskie rezydencje arystokratów, domy notabli w Sztokholmie, kościoły, siedziby instytucji i fortyfikacje wojskowe.

Jako młodzieniec praktykował u królewskiego architekta pracującego dla dworu w Sztokholmie – Simona de la Vallee. W 1646 przejął to stanowisko po swoim mistrzu. Następnie przez kilka lat doskonalił swoją znajomość europejskiej architektury podróżując po Włoszech, Francji, Niderlandach i Niemczech. Zaowocowało to bogatym zbiorem szkiców i rozległą wiedzą na temat współczesnej mu architektury, najnowszych trendów i technik budowlanych. Tessin był twórcą niezwykle pracowitym. Aby podołać licznym, monumentalnym zamówieniom prowadził studio architektoniczne w bliskim dzisiejszemu tego słowa znaczeniu.

Najważniejszym dziełem Tessina jest letni pałac królewski w Drottningholm pod Sztokholmem (1662-80). Budowę gmachu zleciła mu królowa Hedwiga Eleonora. Pałac i otaczające go ogrody utrzymane są w stylu francuskiego baroku, widać tu również wpływy włoskie. Trwającą blisko dwie dekady budowę ukończył syn architekta - znany jako Nicolas Tessin młodszy – równie utalentowany i jak ojciec i cieszący się uznaniem szwedzkich władców.

Inne, znane realizacje Nicolasa Tessina starszego to: królewska kaplica grobowa w kościele na Riddarholmen w Sztokholmie (1672), katedra w Kalmarze (1670), ratusz w Goeteborgu (1672) oraz pałace w Skokloster i w Bonde (wspólnie z Jeanem de la Vallee), pałac królewski w Stromsholm (1669) i pałac Wrangla (1670) w Sztokholmie.

UDOSTĘPNIJ: