Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

James Bateman

James Bateman

(ur. 1811 w Redvales – zm. 1897 w Worthing)

Brytyjski ogrodnik, badacz i kolekcjoner roślin, miłośnik i znawca orchidei. W swoim majątku ziemskim – Biddulph Grange – stworzył jeden z najbardziej imponujących brytyjskich ogrodów XIX wieku. Dziś Biddulph Grange jest miejscem i dobrem publicznym, podlega ochronie organizacji National Trust, powołanej do opieki nad zabytkami i miejscami o istotnym znaczeniu historycznym i kulturowym.

James Bateman urodził się w Lancashire w szacownej rodzinie, która zadbała o jego edukację. Ukończył szkołę średnią Lincoln College, a następnie studiował w Magdalen College w Oksfordzie, uzyskując dyplom w 1834 roku. Wiodło mu się w interesach, dzięki którym znacznie pomnożył swój majątek. Wszystkie swoje pieniądze przeznaczył na realizację ogrodniczej pasji. Około 1840 roku zamieszkał w rozległym majątku Biddulph Grange, w Staffordshire, w środkowej Anglii. Postanowił stworzyć tu najbardziej imponujący ogród w kraju, pełen rzadkich, wymagających roślin. W zaprojektowaniu ogrodu pomagał mu przyjaciel, malarz marynista, Edward William Cooke.

Bateman opłacał tzw. łowców roślin, którzy podróżowali do najodleglejszych krajów świata, by zbierać nasiona i sadzonki, a następnie dostarczyć je zamawiającemu. Dzięki nim stworzył w Biddulph Grange arboretum i sosnarium, pełne egzotycznych gatunków drzew iglastych (m.in. araukarie) i obsadził długą aleję sekwojami. Założył też ogród chiński, z charakterystyczną małą architekturą i bogactwem dalekowschodnich roślin, a także ogród włoski, egipski i kilka innych ogrodów tematycznych. Kolekcjonował dalie, róże, azalie i rododendrony, ale najbardziej ukochał storczyki. Zgromadził imponującą kolekcję tych roślin, badał ich biologię i możliwości hodowli w chłodnym, angielskim klimacie. Sfinansował wyprawę badawczą do Meksyku i Ameryki Południowej, która zaowocowała wydaniem książki o tamtejszych gatunkach storczykowatych – „The Orchidaceae of Mexico and Guatemala” (1845). Pokaźnego formatu książka została wydana w zaledwie 125 egzemplarzach. Zawiera imponujące dokładnością w oddaniu detali kolorowe ilustracje, wykonane przez malarza Waltera Hood Fitcha. J¬ames Bateman napisał i wydał jeszcze dwie publikacje poświęcone tym roślinom – “A Second Century of Orchidaceous Plants” (1867) oraz “A monograph of Odontoglossum” (1874).

Po 20 latach koszty ogrodniczej pasji przerosły Batemana, który nie dość, że wydał na ogród cały swój ogromny majątek, to jeszcze popadł w długi. W 1861 musiał sprzedać Biddulph Grange i wraz z rodziną przeniósł się do Londynu.

UDOSTĘPNIJ: