⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

George G. Elmslie

(ur. 1869 – zm. 1952)

Amerykański architekt, przedstawiciel stylu preriowego, który rozwijał się na Środkowym Zachodzie na początku XX wieku. Większość jego realizacji powstała w stanach Illinois, Minnesota i Wisconsin.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w studio sławnego już wówczas Louisa Sullivana, u którego praktykował od 1903 roku. Współtworzył m.in. projekt domu Harolda C. Bradleya w Madison w stanie Wisconsin. Obecnie dom ten figuruje w amerykańskim rejestrze zabytków (National Register of Historic Places). W tym czasie Elmslie poznał Williama G. Purcella, prowadzącego własne biuro architektoniczne, w którym wspólnikiem był George Feick. W 1907 Elmslie przystąpił do spółki. Gdy Feick zrezygnował w 1912 roku, firmę przemianowano na Purcell & Elmslie i pod tą nazwą stała się sławna. Wspólnicy zajmowali się architekturą i wystrojem wnętrz - budowali przede wszystkim domy jednorodzinne dla klientów w 22 stanach, a także w Australii i Chinach. Ich firma miała oddziały w Minneapolis, Chicago, Filadelfii i w Portland. Działała do 1921 roku, a Purcell i Elmslie stali się prominentnymi przedstawicielami stylu preriowego, ustępując popularnością tylko Frankowi Lloydowi Wrightowi.

Wspólnie zaprojektowali dziesiątki domów prywatnych, wiele spośród nich zachowało się do dziś, zostało uznanych za zabytki i wpisanych do National Register of Historic Places. Najbardziej znane realizacje to m.in. dom Charlesa A.Purcella w River Forest (1909), dom E.L. Powersów w Minneapolis (1910), dom Joohna H. Adaira w Owatonna (1913), dom Oscara Owre w Minneapolis (1911), dom Edny S. Purcell w Minneapolis (1913), dom Josephine Crane Bradley w Madison (1914) i dom Henry’ego Einfeldta w River Forest (1914). Dla większości z nich architekci zaprojektowali również umeblowanie i otoczenie. Oprócz domów mieszkalnych Purcell & Elmslie projektowali też siedziby firm i instytucji (First National Bank w Rhinelander, 1910; Merchants Bank w Winona, 1912).

Po rozwiązaniu spółki Purcell pracował pod własnym szyldem, a Elmslie współpracował m.in. z Hermannem von Holstem i Williamem L. Steele. W latach 20. i 30. projektował głównie obiekty użyteczności publicznej – dworce kolejowe, siedziby firm i instytucji.

UDOSTĘPNIJ: