⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Norman Cherner

(ur. 1920 – zm. 1987)

Amerykański architekt i projektant, jeden z pionierów wykorzystania sklejki w meblarstwie oraz budownictwa mieszkaniowego z prefabrykatów. Zaliczany do najważniejszych twórców powojennego wzornictwa w USA.

Studiował, a następnie wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Columbia University. W latach 1947-49 pracował w nowojorskim Museum of Modern Art. Bliskie były mu idee Bauhausu, które twórczo rozwijał. Projektował meble i inne elementy wyposażenia wnętrz, oświetlenie, zastawę stołową, zabawki i meble dziecięce. Jako jeden z pierwszych architektów w Stanach na dużą skalę wykorzystywał prefabrykaty w budownictwie. Pozwalało to stawiać domy szybko i tanio, co zwiększało ich dostępność. W powojennej Ameryce, która przeżywała zarówno gospodarczy, jak i demograficzny boom, zapotrzebowanie na niedrogie domy było ogromne. Cherner wiedział, jak mu sprostać. Wraz z domami projektował też ich umeblowanie i wyposażenie, by wszystko tworzyło spójną i funkcjonalną całość w przystępnej cenie. Swoje przemyślenia na ten temat zawarł w kilku publikacjach („Make Your Own Modern Furniture” (1953), „Fabricatning Houses from Component Parts (1958) i „How to Build a House for Less than $ 6000 (1960). Jeden ze swych pierwszych domów z prefabrykatów zaprojektował na zlecenie Departamentu Mieszkalnictwa w 1957. Dom został zaprezentowany na wystawie budowlanej w Wiedniu, a następnie wrócił do Stanów, by służyć Chernerowi za mieszkanie i pracownię.

Dziś Cherner najlepiej znany jest jako projektant mebli – przede wszystkim ponadczasowych krzeseł z modelowanej sklejki. Najbardziej znane są te stworzone dla manufaktury Plycraft. Siedziska z kolekcji Cherner Chair z 1958 roku stały się ikonami designu i do dziś znajdują wielu nabywców. Krzesła, fotele i stołki barowe z tej serii były produkowane przez Plycraft do wczesnych lat 70. Pomiędzy właścicielem wytwórni, Paulem Goldmanem, i Chernerem rozgorzał spór o autorstwo projektów i tantiemy, który projektant wygrał po sądowej batalii. W 1999 roku synowie Chernera założyli spółkę Cherner Chair Company i wznowili produkcję mebli ojca, odnosząc znaczący sukces rynkowy.

UDOSTĘPNIJ: