Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Heinrich Tessenow

(ur. 1876 w Rostocku – zm. 1950 w Berlinie)

Architekt, urbanista i wykładowca akademicki, wraz z Bruno Tautem, Hansem Poelzigiem, Peterem Behrensem, Walterem Gropiusem i Miesem van der Rohe zaliczany do grona najbardziej wpływowych niemieckich architektów okresu Republiki Weimarskiej.

Jako młody chłopak praktykował w warsztacie stolarskim ojca. Następnie uczył się w szkole budowlanej w Lipsku i ukończył architekturę na Politechnice w Monachium. Po studiach pracował jako nauczyciel w szkołach budowlanych, był asystentem na Politechnice w Dreźnie i współpracował z tamtejszą wytwórnią mebli, znaną jako Niemieckie Warsztaty Hellerau.

Odrzucał popularną na początku XX wieku secesję, z jej falistymi, miękkimi liniami, asymetrią i bogatą ornamentyką. Jego twórczość to pochwała prostoty i funkcjonalności, dbałość o wygodę i zdrowie użytkownika. Zasłynął jako projektant modernistycznych osiedli mieszkaniowych, przyjaznych mieszkańcom miast-ogrodów (Magdeburg-Hopfengarten i Drezno-Hellerau), których idea przywędrowała do Niemiec z Wielkiej Brytanii. Należał do postępowego stowarzyszenia Werkbund, zrzeszającego architektów, inżynierów i plastyków. W Berlinie zaprojektował wnętrza budynku znanego jako Nowy Odwach, który stał się wówczas miejscem pamięci ofiar I wojny światowej.

Wykładał jako profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie (1920-26) i na politechnice w Berlinie (1926-34), skąd został zwolniony przez nazistów. Po II wojnie światowej wrócił na berlińską Politechnikę.

UDOSTĘPNIJ: