Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Walter Griffin

(ur. 1876 w Maywood – zm. 1937 w Lucknow)

Amerykański architekt i projektant krajobrazu. W historii architektury zapisał się jako twórca projektu miasta Canberra, nowej stolicy Australii.

Choć pozostawał pod wpływem tzw. stylu preriowego (Prairie School), wykształcił swój własny, charakterystyczny język projektowania. W 1911 roku ożenił się z architektką, Marion Mahony. Przez niemal 30 lat pracowali razem, tworząc blisko 350 projektów budynków, terenów zielonych i planów urbanistycznych, a także wnętrz, mebli i innych elementów wyposażenia domu. W 1914 przeprowadzili się ze Stanów do Australii, gdy Griffin wygrał konkurs architektoniczny na budowę nowej stolicy, Canberry. Do wygranej w znacznym stopniu przyczyniła się Marion, która wykonała większość wizualizacji projektu męża.

Walter Griffin urodził się na przedmieściach Chicago. Już jako dziecko interesował się ogrodnictwem. Rodzice pozwolili mu zaprojektować otoczenie ich nowego domu w Elmhurst. Uczył się w Oak Park High School, a w 1899 roku ukończył architekturę na University of Illinois. Uczęszczał także na zajęcia z ogrodnictwa i leśnictwa. Po studiach zamieszkał w Chicago i pracował jako rysownik w studiu architektonicznym związanym z tzw. Prairie School. Zdobywający wówczas coraz większą popularność na amerykańskim Środkowym Zachodzie styl preriowy charakteryzował się zastosowaniem prostych, horyzontalnych linii, płaskich lub czterospadowych dachów, dużych, poziomych przeszkleń i skromnych ornamentów. Budynki miały wtapiać się w preriowy krajobraz, nie zakłócając jego harmonii. Kładziono nacisk na solidną konstrukcję i wysokiej klasy rzemiosło w wykończeniu wnętrz. Do czołowych propagatorów stylu preriowego należeli Louis Sullivan, Frank Lloyd Wright i współpracująca z nim Marion Mahony.

W 1901 roku Griffin zaczął pracować w studiu Franka Lloyda Wrighta w Oak Park. Współtworzył kilka znanych projektów Wrighta, m.in. Willits House (1902) i Larkin Administration Building (1904). Projektował też otoczenie powstających w studiu budynków. Pierwszym, indywidualnym projektem Griffina był dom zbudowany dla Williama Emery w Elmhurst w 1903 roku. W 1906 Griffin odszedł ze studia Wrighta i założył własną praktykę w Steinway Hall. Odtąd ich wzajemne relacje były chłodne, a nawet napięte. Griffin zaczął budować domy na planie litery L, w okolicach Chicago. W niedługim czasie domy te stały się jego znakiem rozpoznawczym. W 1911 poślubił Marion Mahony, i od tego czasu pracowali razem. W tym samym roku rząd Australii ogłosił konkurs na projekt stolicy kraju – Canberry. Griffin wygrał konkurs, pokonując ponad 130 konkurentów. Zyskał tym samym międzynarodowy rozgłos i uznanie.

Przeprowadzka do Australi w 1914 stanowiła punkt zwrotny w życiu i karierze małżeństwa Griffinów. Budowa nowej stolicy nie przebiegała gładko, Griffin zmagał się z biurokracją i cięciami budżetowymi, spowodowanymi wybuchem I wojny światowej. Na skutek narastających nieporozumień Griffin wycofał się z projektu w 1920 roku. Wraz z żoną postanowili jednak zostać i pracować w Australii, przede wszystkim w Melbourne i Sydney. W Melbourne powstały jedne z najwyżej cenionych budynków Griffina: Newman College i Capitol Theatre.

W 1935 roku Griffin przyjął zlecenie na budowę biblioteki uniwersyteckiej w Lucknow, w Indiach. Początkowo zamierzał szybko wrócić do Australii, ale otrzymał ponad 40 zleceń na budynki użyteczności publicznej i domy prywatne. W 1936 dołączyła do niego żona, by pomóc mu w pracy. Griffin zmarł niespodziewanie w 1937 roku, po nieudanej operacji. Po jego śmierci wdowa wróciła do Chicago i tam pracowała przez kolejne dwie dekady.

UDOSTĘPNIJ: