Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Elena Salmistraro

Włoska projektantka przemysłowa i artystka. Mieszka i pracuje w Mediolanie. W 2008 roku ukończyła Politechnikę w Mediolanie i założyła studio projektowe Alko_studio, wraz z architektem Angelo Stolim. W studiu powstają prace z zakresu architektury oraz projektowania wnętrz i produktu.

Salmistraro ceni naturalne i odnawialne materiały, takie jak drewno, papier, ceramika, szkło, tkanina oraz Jacroki (ekologiczna tkanina produkowana z naturalnych włókien i włókien papierowych pozyskanych z recyklingu). W 2010 stworzyła własną markę modową i projektową – Alla’s i pokazała swoje pierwsze prace na wystawie „L’anima sensible delle cose”, zorganizowanej przez Triennalle Design Museum w Mediolanie. Prace te zostały następnie włączone do wystawy objazdowej „The New Italian Design”, pokazywanej w San Francisco, Santiago de Chile i Cape Town. Salmistraro regularnie bierze udział w największych targach branżowych , takich jak Macef (Salone Internazionale della casa, Mediolan), Step Art Fair (Mediolan) i Maison&Objet (Paryż).

Współpracuje jako projektantka i ilustratorka z takimi markami jak Bosa, Seletti, Yoox, Massimo Lunardon, Okinawa, Zest design i Rivaviva. Ceni organiczne kształty i naturalne materiały.

Pokrowiec na wazon Origami (dla Okinawy) wykonała z ekologicznej tkaniny Jacroki, która wyglądem łudząco przypomina papier. Pokrowiec składa się z połączonych ze sobą niewielkich form origami, tworzących elastyczną całość. Dla Bosa ceramics zaprojektowała ceramiczne pojemniki Pancernik i Skarabeusz, nawiązujące kształtem do tych zwierząt. Lampy MRND (dla Seletti) wyglądają jak fantazyjne butelki z płócien włoskiego malarza Giorgio Morandiego. Złożone zostały z kilku elementów wykonanych z różnych materiałów: szkła, porcelany drewna i korka. W palecie barw projektantki dominują pastele – róże, błękity, biele i szarości. Zdarzają się też mocniejsze akcenty- czerwień i czerń.

UDOSTĘPNIJ: