Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Christopher Farr

(ur. 1953)

Brytyjski projektant dywanów i tkanin, współtwórca jednej z najbardziej znaczących marek w tej branży – Christopher Farr.

Ukończył Slade School of Fine Arts w Londynie. Był malarzem abstrakcyjnym, a jego drugą pasją były dywany. Zawsze zastanawiał się, jak połączyć jedno z drugim. W 1975 roku wygrał stypendium Boise Traveling Fellowship, przyznawane przez jego macierzystą uczelnię. Dzięki niemu wyjechał do Peru, gdzie poznawał tradycyjne techniki wyrobu tkanin i oglądał zachwycające zabytki prekolumbijskiego rzemiosła. Następnie wyjechał do Turcji i w niewielkiej wiosce na zachodzie kraju uczył się wyrobu dywanów. Opanował techniki barwienia tkanin i pracy na krosnach.

W 1988, wraz z antykwariuszem Matthew Bournem, założył firmę pod nazwą Christopher Farr. Przez kilka lat zajmowali się handlem antycznymi dywanami oraz tkaninami zaprojektowanymi przez Farra. W 1991 roku nawiązali współpracę z londyńskim Royal College of Art i pomogli studentom w zaprojektowaniu i wykonaniu kolekcji dywanów na wystawę „Brave New Rugs”. Ekspozycja ta okazała się wielkim sukcesem i punktem zwrotnym w rozwoju firmy. Farr i Bourne postanowili odtąd skupić się na projektowaniu i produkcji dywanów. Ich celem było połączenie tradycyjnych, rękodzielniczych technik wyrobu z nowoczesnym, abstrakcyjnym wzornictwem. Z ich marką współpracowało już kilkudziesięciu artystów i projektantów (m.in. John Pawson, Andrée Putman, Gary Hume). Sięgają też po wzory modernistyczne – m.in. twórców związanych z Bauhausem (Gunta Stolz, Anni Albers).

UDOSTĘPNIJ: