Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Wilhelm Braun Feldweg

(ur. 1908 w Ulm – zm. 1998 w Würzburgu)

Projektant przemysłowy i wykładowca, jeden z czołowych twórców nowoczesnego niemieckiego wzornictwa w okresie powojennym.

Od najmłodszych lat przejawiał talent plastyczny. Jako młody chłopak uczył się grawerstwa i pracował jako grawer (1922-27). W latach 1928-35 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Następnie przez 3 lata studiował historię sztuki na Uniwersytecie w Tybindze i w 1939 obronił doktorat. Wspaniale rozwijającą się karierę akademicką przerwał wybuch wojny. Feldweg został powołany do wojska i trafił do niewoli, gdzie spędził kilka lat. W 1948 roku wrócił do Niemiec. Rok później podjął pracę wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej w Schwäbisch Gmünd, w Badenii-Wirtembergii. Uczył malarstwa, rysunku i historii sztuki. W 1958 roku objął katedrę wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Wykładał tam do roku 1973, a następnie przeniósł się do Würzburga.

Choć mocno pochłaniała go praca dydaktyczna, zajmował się też projektowaniem dla przemysłu. W latach 1950-70 projektował lampy wiszące i kinkiety, naczynia, wazony, sztućce, klamki i oprawki do okularów. Ponadczasowe okazały się jego lampy z kolekcji Havanna, Mondello, California i Olivia – o opływowych, eliptycznych kształtach, lub te w formie stożkowatej (Tokyo). W 2001 firma Mawa Design wznowiła ich produkcję. Udane połączenie szkła i metalu oraz prostej, estetycznej formy sprawiło, że lampy te, choć zaprojektowane blisko pół wielu temu, nadal wyglądają nowocześnie i znajdują wielu nabywców.

UDOSTĘPNIJ: