⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Józef Marian Chierowski

(ur. 1927 – zm. 2007)

Polski projektant wnętrz, mebli oraz pianin, przez wiele lat współpracował z fabrykami instrumentów muzycznych w Kaliszu i w Legnicy.

W 1952 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu. Począwszy od lat 70. pracował na macierzystej uczelni jako wykładowca i kierownik Katedry Projektowania Form Przemysłowych.

Po studiach przez wiele lat był związany ze Świebodzicką Fabryki Mebli w Świebodzicach, dla której zaprojektował wiele popularnych, masowo produkowanych modeli. Były to meble dostosowane do potrzeb i możliwości tamtych czasów – proste, funkcjonalne i niedrogie. Miały niewielkie rozmiary, pasujące do skromnych metraży powojennych mieszkań, produkowano je z łatwo dostępnych i tanich materiałów. Jednym z najbardziej znanych mebli Chierowskiego jest fotel 366, produkowany masowo przez niemal cały okres PRL-u w Świebodzicach. Mimo upływu lat i wielkiej różnorodności przedmiotów, które są obecnie dostępne na rynku, fotel 366 okazał się ponadczasowy i nadal się podoba. Na tyle, że w 2014 roku firma Concept wznowiła jego produkcję i doprojektowała kolekcję pasujących do niego mebli.

Chierowski działał też we wrocławskim Miastoprojekcie, gdzie należał do zespołów projektujących obiekty użyteczności publicznej (wnętrza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz wnętrza Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej Dolmed).

UDOSTĘPNIJ: