⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Alchimia

Awangardowa kooperatywa projektowa, założona w 1976 roku w Mediolanie przez Alessandra i Adrianę Guerriero oraz Bruna i Giorgio Gregori. W różnym składzie funkcjonowała do roku 1991, przyciągając takie sławy włoskiego designu jak Alessandro Mendini, Ettore Sottsass, Paola Navone i Michele de Lucchii.

Początkowo funkcjonowała jako galeria, wystawiająca eksperymentalne projekty, szybko stała się sercem włoskiego anty-designu, zwanego również wzornictwem radykalnym. Nurt ten powstał w opozycji do neomodernizmu – neutralnego, ugrzecznionego i elitarnego „dobrego wzornictwa w dobrym guście”, wychodzącego na przeciw potrzebom i oczekiwaniom użytkowników. Związani z Alchimią projektanci działali na pograniczu wzornictwa i sztuki, tworząc przedmioty ocierające się o kicz lub wręcz kiczowate, prowokacyjnie niegustowne, kpiące z przyzwyczajeń estetycznych użytkowników, krzykliwe, ironiczne, utrzymane w zjadliwych, gryzących się kolorach, niekoniecznie funkcjonalne, a nawet przeskalowane.

W 1979 roku do Alchimii dołączył Alessandro Mendini dołączył do awangardowej i wkrótce stał się głównym ideologiem grupy. Mendini, będąc jednym z prekursorów re-designu, czyli przetwarzania już istniejących przedmiotów, skierował aktywność Alchimii również i na te tory. Brał na warsztat znane krzesła i fotele Thoneta, Breuera, Colombo czy Pontiego, i dodawał coś od siebie – zmieniał kolor, dokładał jakiś detal lub element ozdobny, uzyskując na ogół zabawny, a nawet prześmiewczy efekt. Dziś re-design jest zjawiskiem powszechnym, ale na przełomie lat 70.i 80 był szokującą nowością. Przerabianie mebli uznanych projektantów miało posmak afrontu, ale twórcy związani z Alchimią, jak na awangardę przystało, niewiele sobie z tego robili.

UDOSTĘPNIJ: