Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Fritz Jaenecke

(ur. 1903 w Colbitz-Letzlinger Heide – zm. 1978 w Malmö)

Niemiecki architekt działający na terenie Szwecji.

W 1928 roku obronił dyplom architekta i zatrudnił się w pracowni Hansa Poelziga. Trzy lata później otworzył własną praktykę i do 1936 współpracował z Egonem Eiermanem. Wśród ich wspólnych realizacji wymienić należy domy jednorodzinne w Berlinie - Finkelstein (1931) i Kleinwachter (1934). W1937 Jaenecke przeprowadził się do Szwecji i osiadł w Malmö. Do 1942 roku pracował w biurze projektowym Carla-Alexa Stolza, po czym założył własne.

Jedną z jego pierwszych, znaczących realizacji w Szwecji jest zespół domów jednorodzinnych w dzielnicy Kirsberg w Malmö. W 1950 poznał architekta Stena Samuelsona. Razem założyli firmę „Jaenecke & Samuelson”, która działała przez ponad dwie dekady i wyróżniała się wdrażaniem pionierskich technologii i rozwiązań konstrukcyjnych, np. betonowych elewacji. Ich projekty walnie przyczyniły się do rozwoju szwedzkiego modernizmu. W 1957 na wystawie budowlanej w Berlinie pokazali budynki Schwedenhaus i Hansaviertel, których innowacyjność zwróciła uwagę branży i przysporzyła spółce zamówień.

Wśród najbardziej znaczących realizacji wymienić trzeba stadion Nya Ullevi w Göteborgu i stadion w Malmö, zaprojektowane na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1958 roku, których gospodarzem była Szwecja. Jaenecke & Samuelson otrzymywali zlecenia przede wszystkim na budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne, których wiele powstało w Malmö.

UDOSTĘPNIJ: