Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

William Gray Purcell

(ur. 1880 – zm. 1965)

Amerykański architekt, przedstawiciel tzw. stylu preriowego, działał głównie na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

W 1903 ukończył architekturę na Cornell University w Ithaca, w stanie Nowy Jork. Po studiach prze kilka miesięcy praktykował u uznanych architektów - Henry’ego Ivesa Cobba i Louisa Sullivana, a następnie przez krótki czas pracował w Berkeley i w Seattle.

Purcell prowadził własne biuro projektowe, jego wspólnikiem był architekt George Grant Elmslie, a wcześniej także George Feick. Zajmowali się głównie architekturą – budowali dla klientów w 22 stanach, a także w Australii i Chinach. Ich firma miała oddziały w Minneapolis, Chicago, Filadelfii i w Portland. Działała do 1921 roku, a Purcell i Elmslie stali się prominentnymi przedstawicielami stylu preriowego, ustępując popularnością tylko Frankowi Lloydowi Wrightowi. Po rozwiązaniu spółki Purcell pracował pod własnym szyldem. W latach 30. mocno podupadł na zdrowiu, 4 lata spędził w sanatorium gruźliczym, a następnie przeszedł skomplikowaną operację płuc. Leczenie poskutkowało i Purcell wrócił do pracy, choć już bardziej jako teoretyk i eseista. Osiedlił się w południowej Kalifornii, niedaleko Pasadeny. Kształcił uczniów, wśród których największe uznanie zdobył Arthur Dyson.

Purcell budował przede wszystkim domy prywatne. Niektóre z nich zachowały się do dziś. Kilka wpisano do rejestru zabytków i zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych (National Register od Historic Places) – m.in. dom własny architekta w Minneapolis (1913), znany jako rezydencja Purcell-Cutts. Obecnie mieści się w nim siedziba Minneapolis Institute of Arts. Do rejestru trafił też dom Woernerów w Portland (1922).
UDOSTĘPNIJ: