Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Jacqueline Lecoq

(ur. 1932)

Francuska projektantka mebli i form przemysłowych. Przez cztery dekady współpracowała z Antoinem Philipponem. Razem stworzyli wiele ponadczasowych modeli w rozpoznawalnym, minimalistycznym stylu. Ich meble mają geometryczne formy, cechuje je prostota, a nawet pewna surowość, brak ornamentów i wszelkich zbędnych elementów, funkcjonalność, solidność, precyzja wykonania oraz szacunek dla materiału. Mimo minimalistycznej, oszczędnej formy są eleganckie i ponadczasowe.

Jacqueline Lecoq studiowała na paryskiej L’École nationale supérieure des arts decoratifs. W 1954 roku poznała Antoine Philippona, studenta École Boulle. Od tego czasu pracowali wspólnie, aż do śmierci Philippona w 1995 roku. Już wkrótce po ukończeniu studiów, w latach 50. i 60., regularnie prezentowali swoje projekty na dorocznych, branżowych pokazach: Salon des arts ménagers i Salon des artistes décorateurs. Brali też udział w dwóch Wystawach Światowych – w Brukseli (1958) i w Montrealu (1967).

Oboje niezwykle pracowici i pełni pomysłów stanowili jeden z najbardziej twórczych tandemów w historii designu. Nie zyskali jednak takiej sławy i popularności jak choćby Eamesowie. Przy wielu projektach współpracowali z luminarzami architektury, takimi jak Prouvé, Mouille, Perriand, Le Corbusier, Aalto i Niemeyer, tworząc minimalistyczne meble doskonale pasujące do budynków i wnętrz. Jednym z ich najbardziej znanych mebli jest biurko zaprojektowane dla francuskiego polityka i deputowanego, Jacquesa Duchamela, do jego paryskiego biura. Wykonane w 1967 roku biurko z drewna różanego, szkła i aluminium do dziś wygląda bardzo nowocześnie.UDOSTĘPNIJ: