⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Günter Beltzig

(ur. 1941 w Wuppertal)

Niemiecki projektant przemysłowy. W początkowych latach kariery zajmował się głównie projektowaniem mebli z plastiku. Obecnie są one wystawiane jako klasyki designu w Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, a także w innych renomowanych galeriach.

Ikoną designu stało się krzesło Floris, zaprojektowane przez Beltziga w 1967 roku. Po raz pierwszy pokazano je na targach mebli w Kolonii w 1968. Futurystyczny kształt mebla przyciągnął uwagę amerykańskich producentów, jednak z powodu trudności technologicznych wyprodukowano zaledwie około 50 egzemplarzy krzesła Floris. Dla koneserów designu to przedmiot pożądania. Wykonane z włókna szklanego krzesło ma ergonomiczną formę i wspiera się na 3 nogach, jest lekkie i stabilne. Dzięki rzeźbiarskiej formie plasuje się na pograniczu designu i sztuki.

Przez blisko 5 lat Brltzig projektował sprzęt elektroniczny dla Siemensa w Monachium. Potem po raz kolejny zmienił obszar zainteresowań i zajął się projektowaniem wyposażenia i przestrzeni placów zabaw dla dzieci. Napisał o tym książkę i przyczynił się do określenia standardów funkcjonalnych, technicznych i estetycznych, jakimi powinni kierować się projektanci planując przestrzenie dla dzieci. Według Beltziga nowoczesny plac zabaw powinien zapewniać nie tylko rozrywkę, ale i rozwijać różne funkcje motoryczne i umiejętności dzieci, a także umożliwiać integrację i rehabilitację dzieciom niepełnosprawnym. Beltzig wykłada na kilku europejskich uczelniach technicznych, jest autorem wielu branżowych publikacji.

UDOSTĘPNIJ: